Strona głównaBiznesZalety kas fiskalnych online

Zalety kas fiskalnych online

Kasy fiskalne online to w Polsce wciąż nowość. W tym artykule krókto i zwięźle opisujemy kto może skorzystać z tego rozwiązania oraz z jakich korzyści można się spodziewać po zamianie tradycyjnej kasy na wersje online.

Dla kogo kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne w formie online są w Polsce dopuszczone do użytku do 1 maja 2019. Początkowo możliwość ta obejmowała tylko wybrane branże głównie odnoszące się do motoryzacji (sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, naprawa pojazdrów itd.). Obecnie sukcesywnie kasy fiskalne online są wprowadzane w kolejne branże (placówki gastronomiczne, usługi krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla i podobnych paliw stałych). Już od stycznia przyszłego roku kasy fiskalne online staną się jeszcze powszechniejsze gdyż obejmą tak popularne usługi jak fryzjera, kosmetyczkę, usługi budowlane, usługi prawnicze oraz obiety związane z poprawą kondycji fizycznej. 

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fikslane w formie online polegają na transmisji za pomocą medium komunikacyjnego z Centralnym Rejestrem Kas. Urządzenia tego typu zdalnie będą przekazywać inforamcje o zarejestrowanej sprzedaży, raportach dobowych, wykonanym przeglądzie technicznym oraz innych zdarzeniach fikslanych. 

Tansmisja pomiędzy kasą a Repozytorium odywa się za pomocą sieci Ehernet lub GSM. 

Korzyści

Tego typu rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści: 

  • Znika obowiązek drukowania raportów dobowych. Wystarczy wygenerować raport bez konieczności wydruku. 
  • Na prośbe klienta można przesłać paragon w formie elektronicznej (e-paragon).
  • Terminale i kasy fiskalne online mają wspólny protokuł komunikacyjny co sprawnia proces sprzedaży. 
  • Kasy w wersji Online nie muszą być zgłaszane do Urzędu Skarbowego (tak jak to obecnie wygląda w przypadku tradycyjnych kas). 
  • Kasy fiskalne online będą miały możliwość aktualizacji. Korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość dodawania nowych funkcjonalności oraz dostosowania kasy do zmieniajacych się przepisów bez konieczności kosztownej wymiany kasy na nową. 

Patrząc na zalety ze strony makroekonomicznej (zamiasta z perspektywy podatnika) należy wspomnieć że Skarb Państwa może uzyskać wymierne korzyści finansowe między innymi z tytułu podatku VAT. Przykłady innych Państw pokazują, że przejście na kasy fiskalne online zapewniają podniesienie przychodów skarbowych. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne