Wirtualny kantor kryptowalut … alternatywa w świecie e-monet
Kryptowaluty są nowoczesnym aktywem na miarę XXI wieku, stąd też coraz więcej rządów dąży do tego, by wprowadzić regulacje prawne, zminimalizować ich anonimowość oraz ograniczyć niezależny handel kryptowalutami. Czy zatem jeszcze istnieje miejsce, w którym można nabyć e-monety bez formalności?
Kryptowaluta – powiew przyszłości
Kryptowaluta to rodzaj cyfrowej waluty zabezpieczonej poprzez kryptografię, co sprawia, że jest niemal niemożliwe jej podrobienie lub podwójne wydatkowanie. Większość kryptowalut dzieła, dzięki sieci zdecentralizowanym opartej na technologii blockchain, czyli rozproszonej w chmurze księdze rachunkowej, przetwarzanej przez niezależne sieci komputerów.
Technologia blockchain jest serią niezmiennych zapisów danych oznaczonych czasem, które są zarządzane przez klaster komputerów, niebędących własnością żadnego podmiotu. Każdy z tych bloków danych (block) jest zabezpieczony i związany z kolejnym przy użyciu zasad kryptograficznych (chain). Taka sieć nie ma centralnego organu, a jej kod użytkowany jest w trybie open source. Oznacza to, że dane zawarte w blockach są dostępne dla każdego użytkownika. Ponadto, używanie blockchaina nie wiąże się też z żadnymi kosztami – zapłacić należy jedynie za infrastrukturę. Ten sposób daje możliwość przekazywania informacji z punktu A do punktu B za pomocą komputerów. Dzięki temu emitowana kryptowaluta, chociaż kod jest dostępny dla każdego, to raz puszczona w ruch sieć bloków nie może zostać przechwycona lub podrobiona. Z tego powodu kryptowaluty stały się światowym fenomenem drugiej dekady XXI wieku.
Wirtualna waluta – jak ją zdobyć?
Kryptowalutę można zdobyć na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykopywanie, które polega na rozwiązywaniu zagadek kryptograficznych aby utworzyć następne jednostki kryptowaluty. Niektóre monety tworzy się właśnie dzięki pracy górników, którzy za swoje usługi dostają kilka jednostek w kryptowalucie. Kopanie nie jest jednak tanie, gdyż wymaga posiadania odpowiedniego komputera, znanego także jako koparka kryptowaluty.
Istnieją także bankomaty kryptowalutowe. Są to urządzenia podobne do zwykłych bankomatów walutowych, jednak zamiast wpłat i wypłat gotówki można za nich pomocą kupić kryptowalutę. Takie bankomaty to jednak głównie ciekawostka, ponieważ w rzeczywistości są dość drogie i trudno dostępne.
Innym miejscem są giełdy kryptowalutowe. Giełda taka działa podobnie co inne rodzaje giełd, jak forex czy giełdy papierów wartościowych. Na takiej platformie można kupić kryptowalutę za walutę tradycyjną lub kryptowalutę za inną kryptowalutę. Giełdy mają jednak wielką wadę – często padają ofiarami ataków hackerskich przeprowadzanych przez przestępców. Kolejną wadą jest konieczność potwierdzania swojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego lub innych dokumentów.
Miejscem, w którym można zakupić kryptowaluty bez rejestracji jest crypto-kantor. Kantory kryptowalut działają stacjonarnie lub jako usługi online. Stacjonarny kantor kryptowalut bardzo często jest połączony z kantorem walutowym. Można w nim za gotówkę zakupić kryptowalutę, która zostanie przesłana na podany adres portfela. Kantor online jest dużo wygodniejszą opcją, ponieważ cała operacja odbywa się przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.
Krypto-kantor i jego charakterystyka
Zrobienie zakupów w crypto-kantorze online jest bardzo proste. Na stronie głównej platformy znajdują się pary walutowe i ich kurs. Może więc być napisane BTC/USD, co znaczy, że w danym kantorze można wymienić Bitcoiny na dolary amerykańskie. Przy każdej parze jest podany kurs kupna/sprzedaży, czyli w tym wypadku ile dolarów amerykańskich otrzymamy za jednego Bitcoina.
Przed zrobienie zakupów w krypto-kantorze ważne jest, aby sprawdzić, czy istnieje konieczność rejestracji i weryfikacji swojej tożsamości za pomocą dokumentów. Większość platform nie pozwala na niezależny handel kryptowalutami i, tak jak giełdy, wymaga przedstawienia skanów dokumentów potwierdzających tożsamość. Może ona potrwać nawet kilka dni, dlatego jeśli zależy nam na szybszym i anonimowym użytkowaniu kryptowalut, warto omijać kantory z rejestracją.
Wybierając kantoru kryptowalut bez rejestracji wystarczy wskazać odpowiednią kwotę w kryptowalucie. Na przykład w Crypto-ATM, gdzie miejsce na wymianę i obowiązujące kursy widoczne są na stronie, należy więc jedynie podać adres swojego portfela kryptowalutowego i zapłacić za transakcje. Zaletą niezależnego kantoru kryptowalut jest umożliwienie użytkownikom przeprowadzenie transakcji w kilka minut. Ta cecha sprawia, że ze względu na wygodę użytkowania kantory bez rejestracji preferowaną opcją przy zakupie kryptowaluty.
https://www.youtube.com/watch?v=ZeK0UV9GXFA
Jak i do kiedy przechowywać swoją e-monetę?
E-monetę, którą się często używa, należy trzymać w portfelach typu „gorącego”. Ten typ portfela istnieje na urządzeniu, które łączy się Internetem np. jako aplikacja mobilna, lub konto w Internecie. Transakcje przy użyciu gorących portfeli są bardzo proste, jednak mogą paść ofiarą hakerów.
Portfel umożliwiający trzymanie monet całkowicie offline nazywa się „zimnym portfelem”. Dla tych, którzy szukają najbezpieczniejszej formy przechowywania, najlepszym rozwiązaniem są właśnie zimne portfele. Są one także najbardziej odpowiednie dla inwestorów długoterminowych, którzy nie potrzebują dostępu do swoich monet przez wiele miesięcy lub lat.
Zestawienie portfeli:
GORĄCE
- Desktopowe: te portfele są pobierane i instalowane na komputerze PC lub laptopie. Są one dostępne tylko z jednego komputera, na który zostały pobrane. Portfele pobierane komputery stacjonarne oferują jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa, jednak jeśli komputer zostanie zhakowany lub zostanie zainfekowany wirusem, istnieje możliwość utraty wszystkich środków.
- Online: portfele online działają w chmurze i są dostępne z dowolnego urządzenia w dowolnym miejscu. Chociaż dostęp do nich jest wygodniejszy, portfele online przechowują klucze prywatne w Internecie i są kontrolowane przez stronę trzecią, co czyni je bardziej podatnymi na ataki hakerskie i kradzieże.
- Mobilne: portfele mobilne działają w aplikacji na telefonie, przez co można ich używać w dowolnym miejscu, w tym w sklepach detalicznych. Portfele mobilne są zwykle znacznie mniejsze i prostsze niż portfele stacjonarne ze względu na ograniczoną przestrzeń dostępną na urządzeniach mobilnych.
ZIMNE
- Hardware: portfele hardware’owe przechowują klucze prywatne użytkownika na urządzeniu sprzętowym, takim jak pendrive’y. Chociaż portfele hardware’owe zawierają transakcje online, są one przechowywane offline, co zapewnia większe bezpieczeństwo.
- Papierowe: portfele papierowe są łatwe w użyciu i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Chociaż pojęcie portfela papierowego może po prostu odnosić się do fizycznej kopii lub wydruku kluczy publicznych i prywatnych, może również odnosić się do oprogramowania, które służy do bezpiecznego generowania pary kluczy, które są następnie drukowane.
Warto pamiętać, że w wirtualną walutę inwestuje się za pomocą spekulacji. Polega ona na nabyciu aktywa i odsprzedaniu jej w chwili, gdy kurs wzrośnie do satysfakcjonującego nas pułapu. Istnieje ryzyko związane ze spekulowaniem, które wynika albo ze złego założenia na starcie albo przegapienia punktu pęknięcia bańki spekulacyjnej . Dlatego też przed rozpoczęciem inwestycji szczególnie ważne jest nabycie wiedzy na temat podstaw spekulacji kryptowalutami.