Strona głównaFinanseCzy można odzyskać podatek z Belgii?

Czy można odzyskać podatek z Belgii?

Wyjeżdżając za granicę i decydując się na podjęcie legalnej pracy, spada na Ciebie obowiązek dokonywania corocznego rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym. Podobnie jest i w Belgii, będącej jedną z popularnych destynacji zarobkowych wśród Polaków. Jak się okazuje – nieprzyjemna konieczność oddawania części zarobionych pieniędzy do Skarbu Państwa wcale nie musi oznaczać ich utraty. Czy w takim razie można odzyskać swój podatek z Belgii? Jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w przygotowanym artykule!

Zwrot podatku z Belgii – podstawowe informacje

Rozliczenie z belgijskim fiskusem jest obowiązkiem każdego pracownika, bez względu na to, czy okres zatrudnienia wynosił miesiąc, czy cały rok. To właśnie złożenie zeznania pozwala na ubieganie się o zwrot podatku z Belgii, o który można starać się nawet do 3 lat wstecz. Jednak wypłata nadpłaconych składek nie przysługuje wszystkim – tylko osoby, których dochody na terenie Belgii stanowią przynajmniej 75% sumy całorocznego dochodu, mają prawo do otrzymania z powrotem nadpłaty podatkowej.  

Należny podatek z Belgii wypłacany jest w momencie wydania decyzji przez miejscowy urząd skarbowy. W przypadku pracowników, którzy dostarczyli rozliczenie do 30 czerwca, informacja jest podawana nawet w ciągu 90 dni. Należy pamiętać, że jakiekolwiek błędy lub niepełne dane w złożonych dokumentach mogą opóźnić przyznanie zwrotu podatku z Belgii.

 

Podatek z Belgii – dokumenty niezbędne do jego odzyskania

Abyś mógł prawidłowo wypełnić zeznanie, a tym samym ubiegać się o zwrot podatku z Belgii, konieczne jest posiadanie dokumentów, na podstawie których uzupełnisz deklarację. Rozliczenia należy dokonać w oparciu o:

  • kartę podatkową o nazwie Loonfiche wystawioną przez pracodawcę,
  • zaświadczenie UE/EOG wykazujące wszystkie dochody osiągnięte w danym roku podatkowym na terenie i Belgii, i innych krajów, w tym również Polski. Formularz znajdziesz we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym w naszym kraju. Co ważne, dokument musi przedstawiać podział przychodów na poszczególne państwa,
  • w przypadku ubiegania się o zwrot podatku z Belgii z małżonkiem konieczne jest dostarczenie również zaświadczenia o jego dochodach.

Dodatkowo należy podać numer konta bankowego.

 

Zwrot podatku z Belgii a ulgi podatkowe

Składając rozliczenie w miejscowym urzędzie skarbowym i ubiegając się o nadpłacony podatek z Belgii, możesz również uzyskać dodatkowe ulgi, wśród których można wyróżnić:

  • dodatek na dzieci, które nie ukończyły 18 lat, są niepełnosprawne lub posiadają stwierdzony trwały stopień inwalidztwa,
  • dodatek na partnera osiągającego niskie dochody lub pozostającego na bezrobociu,
  • dodatek na niepełnosprawnego lub posiadającego trwały stopień inwalidztwa małżonka.

Należy pamiętać, że ulgi podatkowe są przyznawane na podstawie kopii właściwego zaświadczenia. Co więcej, w przypadku ubiegania się o ulgę na dziecko istnieje możliwość otrzymania dodatku na pociechę, która ukończyła już 18 lat i jest zameldowana pod tym samym adresem. W takich sytuacjach pełnoletni potomek nie może osiągać rocznego dochodu przekraczającego 3140 euro, gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim, lub 4530 euro, kiedy Ty i Twój partner jesteście po rozwodzie.

 

Zagwarantuj sobie jak najwyższy zwrot podatku z Belgii

Samodzielne ubieganie się o zwrot podatku z Belgii może sprawiać kłopot, który skutecznie odstrasza pracowników przed rozpoczęciem całego procesu. Na szczęście możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy każdego dnia odzyskują dla swoich klientów nadpłacone składki. Kontakt z tego typu firmami polecany jest w szczególności osobom, które dokonują rozliczenia po raz pierwszy lub ich sytuacja jest na tyle skomplikowana, że wymaga pomocy doświadczonych ekspertów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne