Pompy ciepła to aktualnie najbardziej popularne źródła ogrzewania. Są urządzeniami ekologicznymi, oszczędnymi, współpracują ze współczesnymi systemami rozprowadzania czynników grzewczych i systemami inteligentnego sterowania domem. Jak dobrać pompę ciepła, by korzystać z niej jak najdłużej?
Podstawowy parametr – jakość pompy ciepła
Na rynku pomp ciepła możemy wybierać wśród różnych modeli urządzeń, producentów, wielkości, dodatkowych opcji wyposażenia czy sterowników pompy. Jeśli pompa ciepła ma nas cieszyć bezproblemowym, efektywnym działaniem przez wiele lat, nie należy na niej oszczędzać. Wysokiej jakości pompa ciepła może bowiem pracować nawet przez ponad dwadzieścia lat. Czy warto zatem decydować się na zakup pompy po kosztach? Zdecydowanie nie. Zbyt niska cena urządzenia w stosunku do cen rynkowych urządzeń o podobnych parametrach może bowiem oznaczać, że wykorzystane do jej budowy materiały i podzespoły, mogą nie sprostać naszym oczekiwaniom, co oznaczać może częste awarie, drogie naprawy urządzenia, a nawet konieczność zakupu nowej jednostki.
Typ pompy ciepła – dobierz pompę do swoich potrzeb
Pompa ciepłą czerpać może energię z trzech rodzajów odnawialnych źródeł – wyróżniamy pompę ciepła powietrzną, gruntową oraz wodną. Najbardziej popularną i wydajną jest pompa ciepłą powietrzna, dostępna na Esoleo.pl. Są one również najtańszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem – powietrzna pompa ciepła nie wymaga specjalnego miejsca montażu, z powodzeniem można ulokować ją na fasadzie budynku, w jego pobliżu lub nawet na dachu. Powietrzna pompa sprawdzi się tak do ogrzewania nieruchomości, jak i skutecznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła gruntowe i wodne wymagają skomplikowanej instalacji i zdecydowanie większych nakładów inwestycyjnych, a ich możliwość zastosowania ograniczona jest do specyficznych warunków lokalizacyjnych.
Jaka moc będzie optymalna dla domu i pompy?
Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła konieczny jest tak dla efektywnej jej pracy, jak i żywotności. Moc pompy ciepła powinna pozwalać na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń podłączonych do układu i ciepłej wody użytkowej, jednocześnie nie powodując jej przeciążenia. Dobierając zatem urządzenie na lata, koniecznym jest nie tylko oszacowanie aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą urządzenia, ale także przeanalizowanie możliwości rozbudowy nieruchomości, zwiększenia liczby mieszkańców lub użytkowników. Koniecznym jest również uwzględnieniem odpowiedniego bufora tak, by praca urządzenia nie odbywała się z wykorzystaniem jego mocy maksymalnej.
Prawidłowy montaż podstawą sprawności na lata
Instalacja pompy ciepła ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego systemu grzewczego i żywotności urządzenia, Warto zatem postawić na doświadczonego, profesjonalnego instalatora, cieszącego się zaufaniem klientów i pozytywnymi opiniami na rynku. Pamiętać należy również o odpowiedniej lokalizacji pompy ciepła- nie powinna ona narażona być na przeciążenia, mogące skrócić jej żywotność lub powodować awarie. Pompę najlepiej umieścić w zacienionym miejscu, wolnym od przeszkód w poborze powietrza.
Długa gwarancja = urządzenie na lata
Udzielenie przez producenta urządzenia wieloletniej gwarancji na urządzenie i podzespoły to pewność jakości wykonania pompy ciepła. kupując sprzęt, za który ręczy producent daje podstawę do twierdzenia, że zostało ono wykonane z najwyższej jakości, trwałych materiałów, a konstrukcja – przy zachowaniu zaleceń producenta związanych z przeglądami i serwisem urządzenia – nie będzie sprawiała nam żadnych problemów. Gwarancja to również pewność, że w razie jakichkolwiek problemów nie zostaniemy bez pomocy, a ewentualne koszty związane z nieprawidłowym działaniem pompy ciepłą lub jej awariami – poniesie gwarant.
Decydując się na zainstalowanie pompy ciepła, warto jest skorzystać z porad doświadczonych fachowców, którzy mają wiedzę na temat najnowszych rozwiązań i funkcjonalności pomp ciepła dostępnych na rynku. Z ich wiedzą i profesjonalnym podejściem z pewnością znajdziesz urządzenie, które sprawnie ogrzewać będzie Twój dom przez długie lata.