Strona głównaFinanseNowinki technologiczne, które ułatwią Ci spłatę długów

Nowinki technologiczne, które ułatwią Ci spłatę długów

Spłata zadłużenia wydaje się nie lada wyzwaniem. Szczególnie, jeśli sytuacja ekonomiczna zadłużonego nie jest najlepsza. Jak można odkładać niewielkie sumy każdego dnia, aby poradzić sobie z długami? Czy aplikacje i usługi – chociażby bankowości internetowej – mogą w jakiś sposób pomóc w pozyskaniu dodatkowych środków? Jak wolni od długów poradzili sobie ze swoimi zobowiązaniami?

Zwrot długów to obowiązek

Poziom zadłużenia Polaków systematycznie wzrasta. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość zadłużeń zarejestrowanych w KRD wzrosła o 2,8 mld zł[1]. Z czym zalegają Polacy? Opóźnienia w spłatach dotyczą nie tylko rat pożyczek i kredytów, ale również rachunków za media (prąd, telefon, telewizję), czynszu za mieszkanie oraz alimentów.

Co ciekawe, dla niemal 89 proc. Polaków oczywiste jest, że spłacanie posiadanych długów jest obowiązkiem moralnym[2]. Ciężko stwierdzić czy tak samo przychylni tej odpowiedzi jak wolni od długów są również osoby posiadające zaległości. I może część osób o tym nie wie, to pomocą w uregulowaniu zobowiązań mogą być nowinki technologiczne z rynku finansów, które pozwolą na pozyskanie dodatkowych środków, które można przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Cashback – zwrot pieniędzy za zakupy

Jedną z nowinek, które pozwalają zaoszczędzić parę groszy, jest usługa Cashback, w oparciu o którą działa kilka aplikacji (np. Goodie czy LetyShops). Usługa polega na tym, że robiąc zakupy online, należy skorzystać z pośrednictwa którejś z ww. aplikacji. Ta pośredniczy między klientem a wybranym przez niego sklepem. W zależności od wybranego sklepu i warunków Cashback, kupujący otrzymuje część zwrotu wydanych pieniędzy za zakupy. Środki gromadzone są na koncie konsumenta w aplikacji, a po osiągnięciu określonej regulaminem kwoty (np. 21 zł w przypadku Goodie), mogą zostać wypłacone na konto bankowe użytkownika. Czy korzystanie z aplikacji w modelu Cashback się opłaca? Jeśli ktoś jest sympatykiem aplikacji internetowych oraz często kupuje online, to korzystanie z usługi Cashback może się rzeczywiście opłacać.

Kalkulatory wydatków i budżetu

Innymi przydatnymi narzędziami w zarządzaniu finansami są kalkulatory wydatków i planery domowego budżetu. Wiele z nich jest dostępnych online także w formie aplikacji (np. Wallet, Mój Budżet, Moje Finanse, PanParagon). Korzystanie z nich wymaga wprawdzie systematyczności (chociażby w zakresie wpisywania wszystkich codziennych wydatków), jednak ich funkcje nie tylko kalkulują wysokość domowego budżetu, ale również wskazują te sfery, w których wydatki są najwyższe. Korzystanie z takich narzędzi może pomóc uzmysłowić, gdzie „wypływają” pieniądze i które z wydatków nie są niezbędne. Tak dokładna analiza własnego budżetu pozwoli wyeliminować nadmierną rozrzutność, a tym samym zaoszczędzić dodatkowe środki.

Oszczędzanie przy płatnościach kartą

Wiele narzędzi, które pomogą pozyskać dodatkowe środki finansowe, oferują również banki w ramach bankowości elektronicznej. Wielu z nich proponuje chociażby odkładanie na konto oszczędnościowe określonego procenta od każdej płatności kartą. Alternatywną opcją tej usługi jest również oszczędzanie niewielkich kwot z zaokrąglenia wysokości regulowanych rachunków. Taka forma oszczędzania też może pomóc w zebraniu dodatkowej puli, którą będzie można przeznaczyć na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Systematyczne odkładanie niewielkiej części realizowanych płatności z pewnością nie obciąży też tak budżetu jak konieczność jednorazowego wygospodarowania większej kwoty.

Platformy firm windykacyjnych

Po ww. nowinki z pewnością chętniej sięgną wolni od długów. Jednak czy osoby mające zadłużenia na etapie postępowania windykacyjnego mają możliwość skorzystania z jakichkolwiek narzędzi, które ułatwią im zarządzanie długiem? Wszystko zależy od firmy windykacyjnej obsługującej należność. Część z nich oferuje już swoim klientem platformy online, za pośrednictwem których nie tylko mogą sprawdzić wysokość swojego zadłużenia, ale przede wszystkich wygodnie nim zarządzać. Przykładowo e-kruk.pl, czyli platforma firmy KRUK, umożliwia zawieranie ugód z wierzycielem na odległość, spłacanie online części lub całości zadłużenia czy kontaktowanie się zadłużonego z przedstawicielem firmy windykacyjnej w celu uzyskania porady. Możliwość zarządzania swoim zadłużeniem praktycznie o każdej porze i z każdego miejsca nie tylko pomaga regulować posiadane zobowiązania, ale gwarantuje również pewnego rodzaju komfort psychiczny w postaci posiadania długu pod kontrolą. Poza tym wsparcie firmy windykacyjnej w spłacie zobowiązania sprawia, że z czasem zadłużony też będzie należał do grupy: wolni od długów.

Źródła:

[1] KRD, Potrfele Polaków w opłakanym stanie: zadłużenie rośnie, oszczędności topnieją https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/portfele-polakow-w-oplakanym-stanie-zadluzenie-rosnie-oszczednosci-topnieja

[2] ZPF, Moralność finansowa Polaków 2023https://zpf.pl/pliki/raporty/moralnosc_finansowa_polakow_2023.pdf

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne