Strona głównaBiznesJak napisać CV?

Jak napisać CV?

Cv wzór – Jak napisać cv

Napisanie CV, które wzbudzi zainteresowanie pracodawcy nie jest zadaniem łatwym. Jak napisać Curriculum Vitae, czyli CV dla sprzedawcy, które wyróżni się z pośród dziesiątek pozostałych?

Przejrzyście i rzeczowo

Rekruter przegląda dziennie dziesiątki życiorysów. Nad każdym z nich spędza średnio kilkanaście sekund, dlatego tak ważne jest, aby twoje CV było skonstruowane maksymalnie przejrzyście. Życiorys bardzo rzadko jest czytany w całości. Pracodawca szuka w nim konkretnych informacji, dlatego im lepiej je podkreślisz, tym większe twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Zadbaj o wyróżnienie najważniejszych informacji podkreślając, pogrubiając lub pochylając tekst. Nie przesadzaj jednak z urozmaiceniami – CV musi wyglądać schludnie i rzeczowo.

Dane osobowe i zdjęcie

W tej części życiorysu podaj: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i adres e-mail. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego adresu pocztowego (np. jan.kowalski@gmail.com albo w.nowak@wp.pl), załóż go. Mail w stylu gruby123@buziaczek.pl nie wygląda korzystnie. Pierwszym, na co zwróci uwagę rekruter, będzie jednak zdjęcie. Zrezygnuj z wakacyjnej fotki w bikini czy z piwem w ręku. Najlepiej sprawdzi się klasyczne zdjęcie legitymacyjne.

Wykształcenie

Ukończone szkoły należy wypisać chronologicznie, zaczynając od ostatniej. Podaj nazwy szkół, uczelni, kierunek studiów, tryb i specjalizację oraz daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów edukacji. Jeśli nie posiadasz znacznego doświadczenia zawodowego, które zazwyczaj zapełnia większą część życiorysu, dopuszcza się podanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących wykształcenia, jak np. tytuł pracy dyplomowej czy działalność w klubach i instytucjach studenckich.

Doświadczenie zawodowe

Stanowiska pracy również należy wymienić zaczynając od najnowszego. Tutaj także podaj daty rozpoczęcia i zakończenia kolejnych etapów kariery. Każde stanowisko opisz w kilku podpunktach. Zwróć uwagę, które cechy danego stanowiska mogą zainteresować twojego przyszłego pracodawcę. W przypadku sprzedawcy będą to umiejętności takie, jak np. sprzedaż produktów, utrzymanie ekspozycji w sklepie czy obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych.

Warto również przy każdym stanowisku poświęcić linijkę lub dwie na opisanie osiągnięć, jak np. realizacja planów sprzedażowych na poziomie 150%. Staże, praktyki i wolontariat, to również doświadczenie zawodowe, zwłaszcza jeśli jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne