Strona głównaBiznesKarty oceny palet - znaczenie i zastosowanie

Karty oceny palet – znaczenie i zastosowanie

Znormalizowane palety typu EPAL/EUR to najpopularniejszy nośnik jednostek ładunkowych we współczesnym obrocie towarowym. Certyfikowane palety mają zagwarantowane parametry użytkowe (m.in. nośność i wytrzymałość), ale pod warunkiem, że są w dobrym stanie technicznym. Przydatnym narzędziem do bieżącej weryfikacji jakości palet są Karty Oceny Palet.

Zalety certyfikowanych europalet

Podstawową zaletą certyfikowanych palet jest ich gwarantowana jakość. Każde przedsiębiorstwo, które chce prowadzić działalność w zakresie produkcji lub napraw europalet musi pozytywnie przejść proces weryfikacji, prowadzony przez autoryzowany podmiot. Tylko akredytowane firmy mają prawo do oznakowywania swoich palet owalnymi symbolami ze skrótem EPAL lub EUR. Dowodem na to, że naprawa została przeprowadzona w autoryzowanym serwisie są gwoździe serwisowe, zawierające symbol palety oraz kod serwisanta.

Tego typu formalizacja uczestnictwa w otwartym poolu paletowym ma dwa oblicza. Z jednej strony, warunkiem uzyskania licencji EPAL/EUR jest wnoszenie corocznych opłat członkowskich, które przerzucane są na klientów w wyższych cenach za palety certyfikowane. Z drugiej strony – surowy proces kontroli wewnątrz organizacji zrzeszających producentów i serwisantów europalet daje ich użytkownikom gwarancję, że palety są bezpieczne w użytkowaniu i nie będą stanowić zagrożenia dla transportowanego ładunku oraz obsługującego go personelu.

Ponadto, uczestnictwo w tzw. otwartym poolu zmniejsza koszty procesów logistycznych. Przedsiębiorstwo wysyłające towar do kontrahenta nie musi bowiem ponosić kosztów ich odbioru, gdyż kolejną dostawę zrealizuje na paletach dostarczonych przez swoich dostawców. Mimo zerwania współpracy przez organizacje certyfikujące palety EPAL i EUR, większość operatorów logistycznych nadal traktuje oba standardy jako równoważne i umożliwia ich wymienny obrót.

Do czego służą Karty Oceny Palet

Użytkownik certyfikowanych europalet może być pewien ich parametrów technicznych tylko wówczas, jeśli palety były wyprodukowane/serwisowane przez autoryzowane podmioty. Jednocześnie wysokie opłaty licencyjne i wciąż rosnący rynek logistyczny stanowi zachętę dla oszustów wprowadzających na rynek palety podrabiane. Dwie zielone Karty Oceny Palet zawierają informacje o cechach prawidłowej palety EPAL oraz EUR/UIC, które pozwalają na ich odróżnienie od fałszywek. Drugim warunkiem bezpiecznego użytkowania europalet jest ich dobry stan techniczny. Trzecia czerwona Karta Oceny Palet zawiera katalog fizycznych wad, które są podstawą do wyłączenia palety z eksploatacji lub oddania jej do naprawy.

Licencjonowane i aktualne Karty Oceny Palet można zakupić na stronach sklepu wszystkodomagazynu.pl lub na stronach organizacji ECR Polska.

Karty Oceny warto umieścić w tych strefach magazynowych, w których następują procesy paletyzacji i depaletyzacji jednostek ładunkowych. Dzięki temu operator wykonujący te czynności może na bieżąco weryfikować jakość palet i w razie konieczności natychmiastowo wycofywać uszkodzone egzemplarze z obiegu.

Karty Oceny Palet drukowane są na elastycznym i odpornym na uszkodzenia tworzywie PCV. Dostępne są w wielu formatach – mniejsze sprawdzą się bezpośrednio na stanowiskach roboczych, a większe idealnie wpasowują się w ramę standardowego regału magazynowego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne