Strona głównaBiznesMentoring i coaching — czym się różnią?

Mentoring i coaching — czym się różnią?

Każdy czasami czuje się nieco zagubiony i nie do końca wie, jak rozwiązać pewien problem, który stanął na jego życiowej drodze. Mowa tutaj zarówno o rozwoju ścieżki zawodowej jak i o rozwoju w życiu prywatnym. Od rozwiązywania wielu takich problemów czasami rekomendowany jest mentoring lub coaching. Wychodząc temu na przeciw w niniejszym artykule przedstawiamy czym różni się mentoring od coachingu.

Mentoring — nauczanie oparte na doświadczeniu

Prawdziwy mentor jest wzorem do naśladowania w danej dziedzinie, branży. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu może nauczać innych swojej wiedzy. Jeśli np. stawiasz pierwsze kroki w jakiejś branży i nie czujesz się w tej dziedzinie pewnie oraz nie wiesz co dokładnie robić, aby osiągnąć swój cel.

Mentoring pomoże Ci przejść przez drogę, przez którą dany mentor sam kiedyś przechodził. Ważne jest, aby wykazy wał się on dużą cierpliwością i potrafił uczyć w tempie, w jakim uczeń może nadążyć.

Coaching — motywacja i samorozwój

Coach nie jest ekspertem w żadnej branży. Posiada on jednak niezbędną wiedzę dotyczącą samorozwoju. Po przeanalizowaniu Twojego osobistego problemu jest w stanie zmotywować Cię i wskazać drogę do rozwiązania Twojego problemu. Zadać pytania dzięki, którym odnajdziesz samego siebie i swoją motywację do dalszego rozwoju.

Może się jednak ostatecznie okazać, że coaching nie rozwiąże Twojego problemu i coach nie posiada przepisu no zmotywowanie cię do samorozwoju.

Mentoring i coaching — co wybrać?

Jeśli planujesz wejść do danej branży i potrzebujesz do tego przewodnika, który dokładnie wskaże Ci drogę do osiągnięcia postawionego celu — zwróć się o pomoc do wybranego mentora.

Kiedy twoim problemem jest jednak motywacja i nie jesteś usatysfakcjonowany ze swojego życia, dobry coach może Ci pomóc i rozwiązać Twój problem.

Mentoring i coaching może skutecznie pomóc Ci w samorozwoju i doskonaleniu się w tym, z czym się mierzysz. Ponadto zawsze warto sprawdzić np. dzięki opiniom w Internecie, czy dany mentor lub coach posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, którego szukasz.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne