Strona głównaUncategorizedKiedy i jakie badania profilaktyczne należy wykonywać u psa? USG i RTG...

Kiedy i jakie badania profilaktyczne należy wykonywać u psa? USG i RTG zwierząt w Toruniu

Nie da się ukryć, że posiadanie w domu zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale również obowiązek. To na nas spoczywa odpowiedzialność za jego samopoczucie, zdrowie i codzienne życie. Będąc posiadaczem psa, należy traktować go z taką samą dozą opiekuńczości, jaką obdarzamy innych domowników. Szczególnie należy obdarzać dużą uwagą jego zdrowie i regularne wizyty u weterynarza.

Odwiedzenie kliniki weterynaryjnej, nie powinno być odbywane dopiero w momencie, kiedy widzimy, że naszemu pupilowi ewidentnie coś dolega. To jest już konieczność, do której nikt z nas nie chciałby doprowadzić. Aby zmniejszyć ilość wizyt i kosztownego leczenia, do którego mogą prowadzić zaniedbane schorzenia, należy dbać o profilaktykę i badania, które wykonuje się regularnie.

Jakie są to badania? Oczywiście nie sposób wykonywać wszystkich dostępnych badań, byłoby to kosztowne i zbyt stresujące dla naszego psa, warto więc postawić na te, które są niezbędne. Takim badaniem są oględziny psa u weterynarza, który dokonuje wtedy kontroli skóry, sierści, zębów, błon śluzowych, a także sprawdza jego nawodnienie. Jest to z jednej strony dość rutynowe badania, ale to tak naprawdę ono jest głównym wskazaniem do dalszej diagnostyki i działań, jeśli napotykamy coś niepokojącego.

Ważna jest również kontrola wagi i ogólna kondycja naszego pieska. Jeśli widzimy, że pupil znacząco przybrał lub stracił na wadze, może to być niepokojącym sygnałem, który będzie wskazaniem do dalszych badań. Bardzo istotna jest również morfologia krwi, podczas której warto sprawdzić podstawowe parametry takie jak wątroba, elektrolity czy glukoza. Badanie krwi może nam wiele powiedzieć o tym, jaki jest stan zdrowia naszego psa i jak działają jego narządy wewnętrzne. Niezwykle istotne jest również badanie moczu i kału, na podstawie którego można stwierdzić, jak funkcjonuje wiele narządów. Badanie moczu pozwala wykryć liczne schorzenia, a w kale możemy potwierdzić występujące zarobaczenia.

Badania wymagające specjalistycznej aparatury

Ważne są też badania, do których weterynarz potrzebuje specjalistycznej aparatury, która koniecznie musi być wysokiej jakości. Wybierając klinikę weterynaryjną dla naszego pupila, warto więc zwrócić uwagę, czy wykonywane są w niej badania jak USG jamy brzusznej, czy RTG zwierząt Toruń. Jeśli chodzi o badanie USG, to dostarcza nam ono informacje o narządach wewnętrznych naszego psa, w przypadku RTG pozwala ono na prześwietlenie wybranego obszaru ciała zwierzęcia. Podczas badań profilaktycznych lekarz może zlecić również inne badania takie jak bardziej szczegółowe badania krwi i moczu, EKG, echo serca czy badania okulistyczne, ortopedyczne, dermatologiczne, a nawet testy alergiczne.

Musimy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i tak jak każdy człowiek się różni, tak samo jest w przypadku psów, które mają różne organizmy i grozić im mogą inne schorzenia zależne, chociażby od rasy. Jako właściciele pragniemy, aby nasz pies był przede wszystkim zdrowy i szczęśliwy, a badania profilaktyczne z pewnością są w tym pomocne. Nie należy zapominać, że medycyna weterynaryjna niewiele ustępuje medycynie ludzkiej, ponieważ niezwykle szybko się rozwija i posiada ogrom specjalistycznych badań. Badania profilaktyczne powinny być więc wykonywane regularnie, co najmniej raz do roku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne