Strona głównaFinanseRozliczenia PIT – najważniejsze informacje

Rozliczenia PIT – najważniejsze informacje

Rozliczenia z urzędem skarbowym to coroczny obowiązek każdej pracującej osoby. Nie ma co ukrywać, że może to być zadanie nieco stresujące. Wszystko przez to, że podczas przeliczeń i wypełniania tabelek nie trudno o popełnienie – drobnego nawet – błędu,  który może przynieść niemiłe skutki. Trudności z wypełnieniem deklaracji podatkowej mają zwłaszcza osoby najmłodsze, które dopiero co zaczęły swoją przygodę z rynkiem pracy. Co trzeba więc wiedzieć, żeby rozliczyć się w prawidłowy sposób?

Terminowość to podstawa

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej ma każdy obywatel, który w minionym roku był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (w dowolnej formie). W gestii  pracodawców jest wysłanie do pracowników PIT’u 11, który zawiera dane o dochodach czy opłaconych wcześniej zaliczkach podatkowych. Na jego podstawie pracownicy uzupełniają PIT-37, który muszą złożyć do końca pierwszego kwartału bieżącego roku. Pamiętajcie, że im później postanowicie złożyć deklarację, tym dłuższych kolejek możecie się spodziewać.

Jak złożyć deklaracje podatkową?

W tym zakresie mamy pewną dowolność, możemy bowiem wybrać się do urzędu i wręczyć papierową wersję deklaracji w odpowiednim okienku – to rozwiązanie wiążę się jednak ze sporymi kolejkami i poświęceniem czasu. Lepszym, a co ważniejsze szybszym rozwiązaniem jest przesłanie elektronicznej wersji deklaracji – wystarczy do tego oprogramowanie, które za darmo dostępne jest na stronie ministerstwa finansów.

Na zakończenie

Pamiętajcie, że składanie deklaracji PIT, to bardzo ważny obowiązek, który wymaga sporej dozy dokładności i skrupulatności. Podchodząc do tematu w sposób ambiwalentny, narażamy się na nieprzyjemności – w najlepszym wypadku będzie to konieczność stawienia się w urzędzie skarbowym, w najgorszym kara finansowa. Dlatego, jeśli nie jesteście pewni czy poradzicie sobie z wypełnieniem deklaracji, lepiej skorzystać z usług specjalisty – biuro rachunkowe Toruń.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne