Założenie spółki to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą w formie prawnej dającej jeszcze większe możliwości rozwoju i ochrony interesów wspólników. Proces ten może wydawać się relatywnie skomplikowany, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem, aczkolwiek wbrew pozorom poradzenie sobie z nim nie musi być takie trudne.
Wybór formy spółki i przygotowanie dokumentów – co musisz wiedzieć?
Kluczowym krokiem w zakładaniu spółki jest oczywiście wybór jej formy prawnej. Na uwagę zasługuje chociażby:
- spółka cywilna,
- spółka jawna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.),
- spółka akcyjna.
Każda z wymienionych spółek różni się pod względem odpowiedzialności wspólników, wymaganych wkładów kapitałowych czy sposobu realizowanie księgowości, co warto mieć na uwadze. Po podjęciu decyzji o formie spółki musisz sporządzić obligatoryjne dokumenty. Ważna jest przede wszystkim umowa spółki lub statut, który określa wszelkie istotne zasady funkcjonowania podmiotu. Dokument ten musi zawierać chociażby nazwę i siedzibę spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, a także sposób podziału zysków czy zadań wspólników.
Rejestracja spółki w KRS i kluczowe formalności podatkowe
Bardzo istotnym etapem jest także rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W tym celu musisz złożyć wniosek do sądu rejestrowego właściwego dla siedziby spółki, dołączając wszelkie potrzebne dokumenty. Ważna jest przede wszystkim odpowiednio przygotowana umowa spółki, lista wspólników oraz potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracyjnych. Proces rejestracji może odbywać się również online za pośrednictwem portalu S24. Ewidentnie skraca to czas oczekiwania na wpis do KRS. Po zarejestrowaniu spółki należy dopełnić formalności związanych z nadaniem niezbędnych numerów NIP i REGON oraz zgłoszeniem spółki do odpowiedniego dla siebie fiskusa. Dzięki temu działalność będzie w stu procentach legalna.
Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://programdoksiegowosci.pl/