Prawnik to jeden z najstarszych zawodów świata. Zalążki tej profesji odnajdziemy aż w starożytności. Prawnicy już wtedy cieszyli się chlubą w związku z wykonywanym stanowiskiem. Skąd ta renoma? Jakie wymagania stoją przed przyszłymi adeptami sztuki prawniczej? Czy warto zaufać doświadczonemu prawnikowi? Zaraz podejmiemy próbę odpowiedzi na te pytania, zwracając nieco większą uwagę na to ostatnie.
Prawnikiem możemy nazwać osobę posiadającą wykształcenie prawnicze. W Polsce oznacza to, iż taka osoba ukończyła pięcioletnie jednolite studia na uczelni wyższej. Nie musi to jednak oznaczać, iż osoba taka odbyła aplikację, która jest zwieńczeniem procesu nauki, a jednocześnie wprowadzeniem w kręgi profesjonalistów. Rodzaje aplikacji zależą od stanowiska jakie dana osoba chce poźniej podjąć i tak aplikacja radcowska i adwokacka będą trwały trzy lata, podczas gdy, dla przykładu, komornicza będzie trwała zaledwie dwa lata.
Adwokat a radca prawny – czy istnieje pomiędzy nimi różnica?
Skupmy się na adwokacie oraz radcy prawnym, bo to z nimi najczęściej przeciętny obywatel szukający pomocy prawnej będzie miał do czynienia. Czy istnieje pomiędzy nimi jakaś różnica? W powszechnej opinii wciąż można spotkać się ze stanowiskiem twierdzącym, które jest zgodne z prawem, które obowiązywało do niedawna -różnica była zasadnicza. Radca prawny mógł udzielać jedynie porad prawnych podczas gdy dopiero adwokat miał prawo do reprezentowania klienta przed organami sądowymi. Obecnie zarówno radca prawny jak i adwokat to tytuły zawodowe przyznawane co do zasady osobom, które ukończyły 5-letnie studia prawnicze, 3-letnią aplikację radcowską lub adwokacką prowadzoną przez samorządy zawodowe, a następnie zdały egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uzyskały wpis na listę radców prawnych lub adwokatów. Oba te tytuły zawodowe są równoważne, znajdują się pod ochroną prawną i uprawniają do reprezentowania osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych przed wszystkimi sądami, w każdego rodzaju sprawach (karnych, cywilnych, rodzinnych, administracyjnych itd.).
Zagłębiając się jeszcze bardziej w strukturę wewnętrzną tej profesji okazuje się, iż adwokaci oraz radcy prawni specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa. Przed wyborem kancelarii, u której zasięgniemy pomocy prawnej, warto zorientować się w jakiej dziedzinie prawa pomocy szukamy.
Kto może założyć kancelarię prawną?
Może zrobić to jedynie osoba, która ukończyła studia prawnicze na uczelni wyższej, ukończyła aplikację oraz zdała egzamin państwowy. Jeśli więc decydujemy się na skorzystanie z usług kancelarii już na wstępie mamy zagwarantowany profesjonalizm. Nie jest to jednak gwarantem jakości wykonywanych przez prawników usług. Jak w każdym zawodzie tak i tutaj potrzeba doświadczenia.
Lecz w dzisiejszych czasach młodzi nie boją się wyzwań. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło prawnik Warszawa ujrzymy niezliczoną ilość wyników. Jak więc dokonać właściwego wyboru? Po pierwsze, jak już wspomniano należy zorientować się z jaką gałęzią prawa będziemy się zmagać. Następnie warto wysłuchać opinii osób, które już skorzystały z usług danej kancelarii. Odwiedzanie stron internetowych poszczególnych kancelarii i dokładne zapoznanie się z ich ofertą to również rozsądny krok. Wiele z nich oferuje darmowe porady prawne – podczas takiej rozmowy wstępnej możemy przekonać się czy sposób pracy danego profesjonalisty spełnia nasze oczekiwania.
Podsumowując, w dzisiejszych czasach różnica między radcą prawnym a prawnikiem, względem usług jakie mogą wykonać dla klienta, jest żadna. Istnieje ona jedynie na poziomie formalnym – w tytule, jakim dana osoba będzie się legitymować. Każda osoba pracująca w kancelarii prawnej, u której pragniemy zasięgnąć pomocy, jest osobą wykwalifikowaną do swojej pracy i może reprezentować nas w trakcie przewodu sądowego. Warto zwracać się do kancelarii o porady, pomoc, po ówczesnym wstępnym rozeznaniu zarówno dziedziny naszego problemu jak i gałęzi prawnych, w których profesjonalni prawnicy zatrudnieni w danej kancelarii się specjalizują.