Strona głównaBiznesNa co lepiej się zdecydować - coaching czy mentoring?

Na co lepiej się zdecydować – coaching czy mentoring?

Ostatnimi czasy można zaobserwować rosnące zainteresowanie usługami coachingu oraz mentoringu. Może być to pozytywny przejaw rosnącej świadomości wśród ludzi oraz chęci do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Jednak, aby coaching bądź mentoring przynosił odpowiednie rezultaty, warto zastanowić się nad tym, którą z usług lepiej wybrać i jak przygotować się do sesji. Te wątpliwości może rozwiać poniższy tekst.

Dla kogo coaching?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest wspomniany coaching? Są to spotkania klienta z wykwalifikowanym coachem, którego zadaniem jest naprowadzenie myśli uczestnika na odpowiednie tory. Celem takich spotkań jest nakłonienie klienta do podejmowania odpowiednich decyzji i życia w zgodzie ze swoją osobowością. Coaching może być prowadzony na płaszczyźnie prywatnej lub biznesowej, gdzie klient zmaga się z wątpliwościami dotyczącymi jego kariery zawodowej.

Coach nie ma na celu zarazić klienta swoim prywatnym zdaniem, tylko jego zadaniem jest wprowadzić uczestnika na odpowiednie dla niego tory. Coach zadaje wnikliwe pytania dotyczące różnych sfer życia klienta, by móc go lepiej poznać, a następnie poprzez różne zadania skłania uczestnika do przeanalizowania sytuacji życiowych, w których się znajduje. Głównym celem całego procesu jest rozwój osobisty klienta, rozwój na płaszczyźnie zawodowej oraz poprawienie efektywności, a także świadomości.

Dla kogo mentoring?

Mentoring w przeciwieństwie do coachingu bardziej ingeruje w światopogląd klienta. W momencie, w którym uczestnik nie odczuwa potrzeby przyjęcia czyichś rad, tylko sam woli dojść do nich i przeanalizować sytuacje – lepszym wyborem będzie coachingMentor prowadzi klienta przez różne sfery życia – prywatne, jak i zawodowe, udzielając mu rad, które uczestnik powinien wcielić w życie.

Mentor to swego rodzaju specjalista w wybranej dziedzinie i swoje doświadczenie przekazuje klientowi. Mentoring może zahaczać o różne dziedziny życia, jednak w większości przypadków skupia się wokół jednej umiejętności czy branży, gdyż jak zostało wspomniane, mentor jest mistrzem w wybranej dziedzinie. Mentoring może dotyczyć konkretnego zawodu, sposobów radzenia sobie ze stresem, prezentacji i wystąpień publicznych lub innych kwestii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne