Strona głównaFinanseKoszty i wydatki związane z działalnością gospodarczą

Koszty i wydatki związane z działalnością gospodarczą

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niewątpliwie wiąże się z różnymi wydatkami. Wydatki są dosyć mocno jest uzależniony od formy prowadzenia działalności gospodarczej. Poglądowo klika podstawowych kosztów i wydatków przedstawiono w niniejszym artykule. 

Koszty zarejestrowania działalności gospodarczej

Sama rejestracja firmy wiąże się z kosztami. Najtańszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna. W tym przypadku proces jest bezpłatny. Koszty występują w przypadku spółki handlowej, tutaj można się spodziewać opłaty w wysokości 500zł oraz opłaty za zgłoszenie do wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W przypadku spóki dochodzi jeszcze koszt kosztów notarialnych z tytuły umowy zakładanej spółki. 

Składka ZUS

Składka ZUS to spore wyzwanie w szczególności dla początkujących przedsiębiorstw. Wysokość składki zmienia się praktycznie co roku. W 2020 roku jest to 1354,64zł w przypadku braku doborowolnej składki chorobowej lub 1431,48zł razem ze składką chorobową. W przypadku spółki w której występuje co najmniej 2 wspólników temat ten wygląda trochę inaczej, gdyż można kolokwialnie mówiąc zaoszczędzić na opłatach do ZUSu.

Podatki

Od wybranej formy prowadzenia działalności gospdarczej zależy sposób naliczania należnych podatków od przychodów. Ponadto, dochodzi kwestia podatku VAT. Zagadnienie rozliczania podatków to jest na tyle szeroki że to zdecydowanie materiał na odrębny artykuł. 

Biuro rachunkowe

Jednym z najczęstszych kosztów są opłaty przeznaczone na usługi księgowe. Koszty oczywiście zależą od formy prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od biura ceny mogą się nieznacznie różnić. Prowadzenie jednoosobowej działalności to koszty rzędu 100-250 złotych, natomiast w przypadku spółki cena oscyluje w granicach 500zł. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne