Faktem jest, że inwestycja w znajomość języków obcych jest jedną z najlepszych, które możemy zrobić dla samego siebie. Możemy na tym tylko zyskać, raczej nic nie stracimy. Poszerzanie swoich umiejętności językowych to świetny sposób na samorealizację. Zdobywanie kwalifikacji z zakresu porozumiewania się w więcej niż jednym języku to pierwszy krok na drodze do wielkiej kariery. Znajomość języków obcych otwiera przed nami dotychczas zamknięte ścieżki rozwoju. Dzięki umiejętności posługiwania się obcym językiem możemy porozumieć się z nieporównywalnie większą liczbą osób.
Znajomość jakich języków obcych obecnie się opłaca?
1. Język angielski
Nikogo nie powinno dziwić, że język angielski znajduje się na pierwszej pozycji. Angielski jest obecnie językiem uniwersalnym na Ziemi. Jest również językiem nauki, biznesu i kultury. To w nim publikowane są wszelkie badania naukowe, a większość najlepszej wiedzy znajduje się w anglojęzycznych książkach. Angielski dominuje także internet, bo aż ponad 80% stron internetowych jest w języku angielskim.
2. Język niemiecki
Niemcy to kraj bardzo bogaty i wysoce rozwinięty. Jest to również geograficzny sąsiad Polski. Te aspekty sprawiają, że Polacy bardzo chętnie emigrują do Niemiec. Nasi rodacy wybierają zachodniego sąsiada jako kierunek swoich wyjazdów, ponieważ znacznie łatwiej tam zdobyć dobrą pracę. Zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Jednakże osoby, które nie znają języka niemieckiego nie powinny oczekiwać wysokiego stanowiska.
3. Język rosyjski
Język rosyjski staje się coraz popularniejszy. Znajomość tego języka sprawia, że możemy porozumieć się w naprawdę wielu krajach. Oprócz Rosji, ten język jest powszechnie znany w niektórych częściach Azji Środkowej oraz w krajach takich jak Białoruś czy Ukraina. Na całym świecie, język rosyjski jest znany niemal 300 milionom ludzi.
4. Język hiszpański
Językiem hiszpańskim na całym świecie posługuje się około 500 milionów osób. Głównie są to rejony Ameryki Łacińskiej. Jeśli wiążemy jakiekolwiek plany z tym rejonem świata to powinniśmy poważnie rozważyć naukę hiszpańskiego. Oferty pracy, które pojawiają się na rynku i wymagają znajomości języka hiszpańskiego to w dużej mierze branża turystyczna.
5. Języki skandynawskie
Języki skandynawskie takie jak norweski, szwedzki czy duński zostały umieszczone w jednym punkcie, ponieważ są właściwie tak samo ważne. Zarówno w Norwegii, Danii jak i Szwecji doświadczymy wyższego standardu życia, o którym tak głośno się mówi. Każde z tych państw jest bogate i pozwala na życie na znacznie lepszym poziomie niż w Polsce. Ta grupa języków jest o tyle ciekawa, że od pewnego czasu regularnie odnotowywane są wzrosty współpracy Polski ze Skandynawią. Bogate firmy z krajów skandynawskich chętnie inwestują w Polski rynek, co otwiera nowe perspektywy przed naszymi przedsiębiorcami.