Strona głównaUncategorizedJaki wpływ na paznokcie i włosy ma biotyna?

Jaki wpływ na paznokcie i włosy ma biotyna?

Zadbane i wypielęgnowane włosy to prawdziwa ozdoba każdej kobiety. Dodają jej blasku i elegancji. Nie wszystkie jednak panie są obdarzone przez naturę pięknymi włosami i paznokciami. Bywa także, że ciąża, niekorzystne warunki zewnętrzne oraz nieprawidłowa dieta mają negatywny wpływ na kondycję włosów i paznokci. Przyczyną takiego stanu rzeczy może wówczas być niedobór kluczowych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu tkanek. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić.

Wpływ biotyny na włosy i paznokcie

Biotyna to inaczej witamina B7, która odgrywa szereg funkcji w organizmie. Ma ona wpływ na układ nerwowy, wspiera także funkcję wydzielniczą tarczycy i trzustki. Jednak przede wszystkim biotyna jest ściśle związana z budową i funkcjonowaniem struktury skóry, włosów i paznokci.

Witamina B7 jest kluczowa w procesie syntezy keratyny przez komórki skóry, ponieważ w swojej budowie chemicznej zawiera atomy siarki. Keratyna natomiast jest podstawowym białkiem budulcowym tworzącym włókna włosów i paznokci.

Biotyna zatem jest niezbędnym składnikiem, który pomaga we wzmacnianiu płytki paznokcia. Dodatkowo powoduje ona zahamowanie procesu nadmiernego wypadania włosów. Witamina B7 przyczynia się do wzmocnienia budowy włosa, zwiększając jego odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Niedobór biotyny – objawy

Wśród specjalistów uważa (biotyna opinie), że jest witaminą niezbędną dla zatrzymania urody. Substancja ta jest obecna w wielu produktach takich jak:

  • szpinak
  • orzechy włoskie
  • migdały
  • wątróbka
  • drożdże
  • sardynki
  • banany

Biodostępność witaminy B7 można także zwiększyć poprzez dodatkową suplementację kompleksami manganu i magnezu.

Niekiedy jednak pomimo odpowiedniej i zróżnicowanej diety można zauważyć objawy niedoboru składników odżywczych w organizmie, w tym szczególnie witamin z grupy B. Objawy niedoboru biotyny to zauważalna łamliwość i kruchość paznokci. Poza tym, brak biotyny z reguły powoduje nadmierne wypadanie włosów.

W takiej sytuacji należy rozważyć zażywanie suplementów diety zawierających biotynę. Preparaty w formie proszków gotowych do rozcieńczenia w wodzie są łatwo przyswajalne i praktyczne w użyciu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne