Strona głównaPozostałeJak wykonać bezpieczną akumulatorownię?

Jak wykonać bezpieczną akumulatorownię?

Eksploatacja w obiektach magazynowych oraz produkcyjnych, wszelkiego rodzaju elektrycznych wózków widłowych, będzie wymagać posiadania także odpowiedniego pomieszczenia do ładowania baterii trakcyjnych. Mamy tutaj na myśli pomieszczenie akumulatorowni, gdzie rozładowane baterie będą podstawiane pod prostowniki, celem ich naładowania. Nie jest to jednak takie proste, bowiem mamy tutaj pewne wymagania techniczne w zakresie wykonania tego typu pomieszczeń, aby zagwarantować sobie minimalny poziom zagrożenia, związanego na przykład z rozszczelnieniem się akumulatorów, wycieków kwasu, czy też wydzielania się wodoru.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w pomieszczeniach akumulatorowni.
Przede wszystkim, aby zapewnić maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa trzeba będzie zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni. Przeglądając najlepsze i najbardziej bezpieczne projekty i realizacje akumulatorowni możemy zauważyć kilka wspólnych cech.
W kwestii wyposażenia pomieszczenia będą to:
• Wózki serwisowe ułatwiające wymianę płynów w akumulatorach
• Wózki na akumulatory z wannami ze stali kwasoodpornej, ułatwiające przemieszczanie akumulatorów oraz ich załadunek i rozładunek z wózków widłowych.
• Profesjonalne statywy na prostowniki, gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa i stabilizację prostowników w trakcie ładowania akumulatorów.
W kwestii samego wykonania pomieszczenia będą to:
• Kwasoodporny materiał na ścianach i podłogach
• System detekcji wodoru
• Sufitowy system wentylacji grawitacyjnej
• Bieżąca woda doprowadzona do pomieszczenia.
• Bezpieczne oświetlenie w systemie antywybuchowym.
Trzeba więc przyznać, iż mamy tutaj spore wymagania, niemniej jednak spełniając je zapewnimy sobie bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie ładowania baterii trakcyjnych.

Zagrożenia w pomieszczeniach akumulatorowni.
Z jednej strony będziemy tutaj mieć kwestie wyposażenia i samego wykonania pomieszczenia akumulatorowni. Z drugiej zaś musimy także pamiętać o czynniku ludzkim. Powinniśmy w obiekcie, w którym znajduje się pomieszczenie, wdrożyć całkowity zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia. Zapobiegnie to, ewentualnym zagrożeniom wybuchowym, w razie rozszczelnienia się akumulatorów i wydzielania wodoru do otoczenia. Musimy także pamiętać, iż poważnym zagrożeniem będzie wyeksploatowany prostownik, który może nie zadziałać prawidłowo. Może na przykład nie odłączyć się po pełnym naładowaniu akumulatora, wskutek czego doprowadzi do jego przegrzania się i pęknięcia, przez co zacznie wyciekać kwas. Jednym słowem poza samymi kwestiami przygotowania pomieszczenia, trzeba także pamiętać o jego eksploatacji zgodnie z podstawowymi wytycznymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne