Strona głównaBiznesDlaczego ceny za poradę adwokacką są wysokie?

Dlaczego ceny za poradę adwokacką są wysokie?

Adwokat to prawnik, który świadczy porady prawne oraz jest reprezentantem przed sądami i urzędami. Praktycznie każdy w swoim życiu kiedyś znajdzie się w sytuacji, w której będzie musiał skorzystać z profesjonalnej porady adwokata. Rozwody, negocjowanie umów, sporządzanie specjalistycznych wniosków to są właśnie takie sytuacje, w których nie wolno ryzykować i warto zapłacić za opinię dobrego adwokata.

Kosztochłonny zawód adwokata

Zawód adwokata jest niezwykle kosztochłonny, a na cenę usługi prawniczej wpływa wiele czynników finansowych. Według polskiego prawa adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę. Sprawia to, że adwokaci nie mają bezpieczeństwa dochodu i w większości prowadzą własną działalność gospodarczą. Należy również pamiętać, że adwokat musi się nieustannie dokształcać i musi płacić za członkostwo w Okręgowej Radzie Adwokackiej, która wydaje prawo do wykonywania zawodu.

Od 2005 roku, czy od momentu, gdy zawód prawniczy został uwolniony, co sprawiło, że studia te zaczęły być masowo oblegane. Skutkiem uwolnienia zawodu prawniczego jest spadek cen za usługi prawnicze. Jest to dobre dla rynku i konsumenta, ale do pewnego stopnia. Przesycenie rynku przez prawników powoduje, że zaczynają oni między sobą niekiedy sztucznie zaniżać ceny, aby pozyskać cennego klienta.

Kiedy należy sięgać po poradę adwokata?

Badania pokazują, że średnio co 5 z obywateli sięga po poradę adwokata. I to przede wszystkim wtedy, gdy grozi mu bezpośrednio więzienie. Rzadko kiedy sporne sprawy załatwiane są z pomocą wykwalifikowanych prawników. Adwokat musi na własny koszt dojeżdżać do sądu, wysyłać listem poleconym wezwania, opłacić ZUS, OC i wiele innych. A wynagrodzenie dostaje dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Warto zauważyć, że sprawa w Polsce trwa średnio 3 lata. Wynika z tego, że adwokat najczęściej dokłada do spraw, które prowadzi, a potem nie ma nawet gwarancji zwrotu kosztów.

W każdej sprawie spornej z urzędem, czy z bankiem, powinniśmy sięgać po radę adwokata. Sprawi to, że takie sprawy będą rozwiązywane o wiele szybciej. Pomoc adwokata może sprawić, że nasza sprawa nawet nie trafi do sądu, tylko zostanie rozwiązana polubownie. Jest to kosztowne, ale przecież płacimy za specjalistyczną wiedzę, której nie zdobędziemy tak łatwo z internetu.

Materiał przygotowany wraz z Kancelarią Vis Legalis http://www.adwokaciolsztyn.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne