Strona głównaBiznesWyposażenie magazynu

Wyposażenie magazynu

Magazyn to jednostka organizacyjna, której przeznaczeniem jest składowanie zapasów. Techniczne wyposażenie magazynu to jeden z głównych elementów składających się na infrastrukturę przedsiębiorstwa zajmującego się obszarem logistycznym. Dobrze wyposażony magazyn wpływa na optymalizację procesów logistycznych.

Jakie elementy wchodzą w skład wyposażenia magazynu?

Wózki jezdniowe, dźwignice oraz przenośniki – ich zadaniem jest zapewnienie możliwości swobodnego przemieszczania towarów. Wózki podnośnikowa pozwalają na przenoszenie towarów w poziomie oraz w pionie. Alternatywnym elementem do wózków jezdniowych są dźwignice oraz przenośniki, które również służą do podnoszenia i przemieszczania towarów. Możemy tutaj wyróżnić suwnice oraz żurawie a także przenośniki taśmowe, wałkowe, łańcuchowe i ślimakowe.

W wyposażeniu magazynu nie może zabraknąć regałów do składowania. Wyróżniamy tutaj regały niskiego składowania zazwyczaj osiągające wysokość nie przekraczającą siedmiu metrów oraz regały wysokiego składowania osiągające wysokość kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów. Regały przyjmują formę rusztowań  na których są składowane towary (często w formie spaletyzowanej). Ostatnio coraz większą popularność osiągają używane regały paletowe, które można kupić w okazjonalnych cenach takich miejsach jak skup regałów magazynowych.  Niewątpliwą zaletą regałów wysokiego składowania jest optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej.  Dobrze ustawione regały pozwalają na znaczne uproszczenie procesów magazynowych, pozwalają skrócić czas potrzebny na procesy logistyczne oraz optymalnie wykorzystują powierzchnie magazynową.

Poza elementami służącymi do przenoszenia towarów oraz regałami magazynowymi mówiąc o wyposażeniu powierzchni magazynowej nie możemy zapomnieć o urządzeniach pomocniczych bez których codzienna praca magazynu nie mogłaby się odbyć. Możemy tutaj wyróżnić takie elementy jak:

  • urządzenia ważące,
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe (termometry, higometry),
  • system przeciwpożarowy (osprzęt gaśniczy, instalacje alarmowe)
  • urządzenia spełniające zadania pracy biurowej oraz szeroko pojętej organizacji procesów (np. system informatyczny, kasy fiskalne, maszyny księgujące, komputery, sprzęt biurowy)

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne