Uprawa cebuli

Cebula to bardzo popularny składnik nadający smaki wielu potrawom. Jednak zanim trafi na nasz talerz musi wyrosnąć na polu lub w ogrodzie. Jak wygląda uprawa cebuli? Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim cebula jest uprawiana w wielu różnych odmianach. Różni się kolorem, kształtem, okresem wegetacji oraz intensywnością smaku. Podstawową odmianą cebuli jest cebula zwyczajna. Jakie pozostałe odmiany możemy znaleźć na talerzu lub w sklepie? Cebulę żółtą, czerwoną, białą, srebrną lub krymską.

Zwykle czas uprawy cebuli to 6 miesięcy. Natomiast można także uprawiać rozsadę, która pozwala zredukować czas oczekiwania na plon o 3-4 tygodnie.

Przystępując do uprawy cebuli należy ropozcząć od zaopatrzenia się w nasiona. Następnie musimy znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie. Gleba powinna być żyzna bogata w próchnicę. Z reguły nie powinna być zbytnio wilgotna. Gleba powinna być przygotowana już jesienią i dokładnie przekopana do głębokości sięgającej 20cm. W celu wydajności prowadzonej uprawy można zastosować sztuczne nawozy.

Do siewu przystępujemy w okresie pozimowym. Gdy temperatura oscyluje w granicach pięciu stopni Celsjusza. W Polsce takie warunki występują w pierwszej połowie kwietnia. Po zasianiu należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnowanie siewu, które przejawia się poprzez usuwanie chwastów oraz zaopatrywanie roślin w życiodajną wodę. Proces nawożenia raczej powinien mieć miejsce w okresie wiosennym, natomiast nie jest zabronione dodatkowe nawożenie latem gdy cebula jest w końcowej fazie rozwoju. Należy wiedzieć że cebula jest gatunkiem dobrze pozyskującym składniki pokarmowe z kompostu lub obornika.

Po przygotowaniu ziemi, posianiu, nawożeniu i pieleniu w końcu nadchodzi czas na zbiory. Momentem w którym powinniśmy zabrać się za ten koronny etap jest żółknięcie oraz usuchanie liści. Po zebraniu cebula powinna jeszcze kilka dni schnąć. Może to się odbywać w ogrodzie podczas sprzyjającej pogody lub w suchym ciemnym miejscu w temperaturze około 15 stopni.

Więcej informacji na temat uprawy cebuli znajdziecie na filmie wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne