Strona głównaUncategorizedSprzęt do nurkowania i jego znaczenie - jak wybrać komputer nurkowy?

Sprzęt do nurkowania i jego znaczenie – jak wybrać komputer nurkowy?

Warunki pod wodą są zupełnie inne i mimo pełnego skupienia, nie jesteśmy zawsze w stanie na bieżąco kontrolować wszystkich istotnych parametrów. Z tego powodu oraz dla bezpieczeństwa i precyzji przydatny w trakcie nurkowania jest komputer nurkowy.

Co to jest komputer nurkowy?

Komputer nurkowy jest elektronicznym urządzeniem, które służy do pomocy nurkom w celu orientowania się w warunkach nurkowania. Urządzenie może być wielofunkcyjne i mieć możliwość zapewniania szczegółowych informacji, jak głębokość, czas zanurzenia, czy stopień saturacji organizmu nurka. Najczęściej ma formę zegarka na nadgarstek lub specjalnej konsoli do wmontowania na wężu wysokiego ciśnienia.

Co powinien mieć komputer dla początkującego nurka?

Duży czytelny ekran
Przyrządy pomiarowe do użytku pod wodą muszą być oczywiście wodoodporne, ale także odpowiednio dostosowane do warunków. Tarcza wyświetlacza musi być czytelna przy mocno ograniczonej widoczności. Oznacza to, że kontrast mus być tak duży, by możliwy był odczyt pomiarów w słońcu przy płytkim zanurzeniu, jak i w ciemności głębin. Nie może wyświetlać się jednocześnie zbyt dużo informacji, by pomiary były łatwe do przyswojenia.

Przyciski muszą mieć dobrą wielkość, by można było łatwo przełączać ustawienia w rękawicach do nurkowania. Dobrze też, jeżeli tarcza jest podświetlana dla lepszej widoczności.

Intuicyjny interfejs
Komputer nurkowy ma zazwyczaj wiele wbudowanych funkcji. Niezależnie od możliwości sprzętu, powinien on być łatwy i intuicyjny w obsłudze. Ma pomagać, a nie utrudniać przygodę z nurkowaniem. Zmiana programów i parametrów powinna być łatwa do wykonania. 

System mocowania
Niezależnie od formy sprzętu, przyrządy pomiarowe powinny być proste w montażu i zdejmowaniu. Ich umiejscowienie także musi być łatwo dostępne i widoczne, by móc w takcie nurkowania swobodnie sprawdzać pomiary. Warto także przed zakupem sprawdzić, czy części montażowe w danym modelu mogą być wymieniane na inne rodzaje i czy sprzętu będziemy mogli używać z różnymi typami skafandra. Na przykład skafander suchy wymaga dłuższego paska do komputera.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne