Strona głównaIT w biznesieRozwój globalnego rynku sztucznej inteligencji

Rozwój globalnego rynku sztucznej inteligencji

Zastanawiając się nad technologicznymi trendami na 2020 rok i lata kolejne nie sposób pominąć sztucznej inteligencji. Nie jest to oczywiście trend nowy. AI i machine learning są odmieniane przez wszystkie przypadki od co najmniej dwóch lat.

Jak zatem wyglądają perspektywy dla rozwoju oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję? I jak w najbliższych latach będzie wyglądał rynek? Czy zostanie zdominowany przez największe światowe firmy programistyczne? A może na rynku będzie miejsce dla małych software house-ów?

Perspektywy rozwoju rynku AI

Perspektywy dla rynku wyglądają znakomicie. Jeszcze trzy lata temu wartość całego rynku oprogramowania wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji nie przekraczała miliarda dolarów. W 2018 rynek był wart już 9,5 miliarda dolarów. Prognozuje się, że w kolejnych latach będzie się on rozwijał ze średnią roczną dynamiką 30 – 50 procent, aby w 2026 roku osiągnąć wartość pomiędzy 120 a 180 miliardów dolarów. Takiego tempa wzrostu nie osiągnie w tym okresie żaden inny rynek oprogramowania.

Dlaczego przewidywany jest tak dynamiczny wzrost? Przede wszystkim ze względu na uniwersalność technologii. Przygotowywane przez software house-y oprogramowanie może być wykorzystywane w praktycznie każdej branży światowej gospodarki. AI jest istotnym elementem e-commerce. Sklepy i usługodawcy internetowi wykorzystują tę technologię np. do przygotowywania spersonalizowanych ofert. Dużą popularnością cieszą się też wirtualni doradcy klientów. Ale AI może być wykorzystywana także w innych branżach – edukacji, transporcie, medycynie czy rozwiązaniach militarnych. Możliwości są praktycznie nieograniczone o ciągle pojawiają się nowe pomysły na zastosowanie sztucznej inteligencji.

Na rynku powstaje też wiele nowych firm programistycznych produkujących oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Duża popularność technologii sprawia, że nie mają one zbyt dużych problemów ze znajdowaniem inwestorów. Doskonale pokazują to dane rynkowe. W 2015 roku inwestycje w nowe firmy programistyczne zajmujące się AI wyniosły niespełna 5 miliardów dolarów. W samym drugim kwartale 2019 roku wartość finansowania dla start-upów przekroczyła 7,5 miliarda dolarów. Imponująco wygląda też liczba transakcji – w II kwartale 2019 r. wyniosła ona 488. I przewiduje się, że liczba ta będzie rosła.

Rynek wielu graczy

Cechą charakterystyczną rynku oprogramowania wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji jest duża liczba podmiotów. Oczywiście największe światowe firmy programistyczne są istotnymi graczami. Jednak żadna z nich nie osiągnęła pozycji dominującej. Oczywiście sytuacja ta może szybko ulec zmianie ponieważ światowi giganci nie tylko przeznaczają duże środki na własne badania, ale także chętnie przejmują start-upy specjalizujące się w sztucznej inteligencji.

W tym względzie rynek oprogramowania AI istotnie różni się np. od rynku systemów CRM, gdzie występuje jeden dominujący podmiot, a kilka innych również ma istotny udział. Natomiast małe software house-y są bardzo małymi graczami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne