Strona głównaFinanseOcena ryzyka AML - wszystko, co musisz wiedzieć

Ocena ryzyka AML – wszystko, co musisz wiedzieć

Anti-Money Laundering to wszelkie działania, które podejmuje dane przedsiębiorstwo lub organizacja świadcząca usługi finansowe, aby przeciwdziałać finansowemu terroryzmowi oraz praniu pieniędzy.

Ocena ryzyka AML jest bardzo ważna i to od niej zależy rzetelność jak i bezpieczeństwo danej organizacji. W niektórych organizacjach mówimy o całym zespole działań, które przeciwdziałają takim zdarzeniom, inne mają od tego specjalne Działy. Co jeszcze należy wiedzieć o ocenie ryzyka AML?

Firmy zewnętrzne zajmujące się AML oraz działy w organizacjach

Jeżeli dana organizacja nie posiada oddzielnego działu do oceny ryzyka AML może wynająć firmę, która specjalizuje się w działaniach mających na celu wykonanie takiej oceny.

Ocena ryzyka AML (np. https://krwlegal.pl/krajowa-ocena-ryzyka-prania-pieniedzy-aml) powinna mieć miejsce każdorazowo co dwa lata, jak i również wówczas, gdy dana instytucja czy organizacja zajmująca się usługami finansowymi wprowadza nowe usługi lub rozwiązania.

W firmach, w których mamy do czynienia z oddzielnymi działami, które zajmują się oceną ryzyka AML zakres kompetencji może być bardzo szeroki. Poza wspomnianą aktualizacją, działy tego typu zajmują się tworzeniem systemów mających na celu stworzenie zabezpieczeń finansowych dla danej organizacji. Systemy te wyłapują wszelkie podejrzane transakcje, czy zdarzenia i raportują je jak i blokują. Ocena ryzyka AML służy również powstrzymaniu wszelkich komórek przestępczych, które mogą dokonywać ataków hakerskich, nielegalnych transakcji, czy transakcji wątpliwego pochodzenia. Do takich organizacji mogą należeć zorganizowane grupy przestępcze, gangi, mafie czy handlarze żywym towarem.

Etapy oceny ryzyka AML

Dokonując oceny ryzyka AML specjalista musi przejść przez następujące etapy:

  • identyfikacja klientów organizacji celem identyfikacji ryzyka – dogłębna analiza skąd pochodzi organizacja oraz jakie produkty oferuje, oraz przez jakie państwa przechodzą określone transakcje;
  • określenie poziomu ryzyka – analiza w jakim stopniu możliwe jest wystąpienie takich zjawisk jak pranie brudnych pieniędzy, finansowanie nielegalnych przedsięwzięć jak terroryzm, czy handel żywym towarem;
  • opracowanie procedur, które pozwolą na uchronienie się przed zagrożeniem – stworzenie procedur jak i rozwiązań systemowych, które pozwolą na uniknięcie zjawisk przestępczych, oraz ewentualnych rozwiązań, w razie ich wystąpienia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne