Codzienna działalność każdego przedsiębiorstwa składa się z mniej lub bardziej skomplikowanych procesów. Jednak każda firma, która w swoich strukturach prowadzi wytwarzanie produktów lub usług, zna proces Source To Pay (S2P). On z cała pewnością należy do najbardziej skomplikowanych pośród wszystkich pozostałych procesów w firmie.
W jaki sposób usprawnić pracę przedsiębiorstwa, zwiększyć efektywność czasową i cenową i zautomatyzować proces S2P?
Czy S2P jest potrzebny?
Nie ulega wątpliwości, że S2P jest jednym z kluczowych procesów w firmie, która dostarcza usługi lub produkty końcowe swoim klientom. Tym samym, ma on kluczowy wpływ także na konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. Jeśli zadbamy o prawidłowe określenie i wdrożenie strategii S2P, mamy szansę na osiągniecie znaczącej przewagi cenowej. Jednocześnie, skutecznie i sprawnie wdrożony proces Source To Pay zwiększa także poziom innowacyjności produktowej i obsługowej firmy.
Jednak błędne wdrożenie S2P może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dlatego należy zadbać o zminimalizowanie tego ryzyka.
Zintegrowane systemy informatyczne w procesie S2P
Słusznym rozwiązaniem staje się wdrożenie odpowiednio opracowanego systemu IT. Wdrożenie dedykowanego procesowi S2P oprogramowania, będącego jednocześnie zintegrowanym z pozostałymi strukturami firmy, umożliwi nie tylko kontrolę i zarzadzanie samym procesem, ale też może znacznie zwiększyć efektywność w przedsiębiorstwie.
Nowoczesne systemy informatyczne dedykowane konkretnym obszarom, zmniejszają ryzyko popełnienia błędów oraz narażenia na oszustwa. Skrojone na miarę oprogramowanie daje możliwość monitorowania i kontroli S2P na każdym jego etapie. Dzięki temu mamy szansę na podejmowanie reakcji i działań zapobiegających dalszemu wyłudzaniu lub mnożeniu błędów.
Oprócz sprawowania niezbędnej kontroli nad przebiegiem procesu, system IT niesie wiele innych korzyści. Jedną z nich jest podnoszenie jakości danych. Aby możliwe było podejmowanie trafnych i słusznych decyzji biznesowych, analizowane dane muszą być wysokojakościowe. Zintegrowanie wszystkich informacji związanych z procesem w jednym miejscu, pozwala na sprawną analizę, a także skraca czas dotarcia do niezbędnych informacji minimalizując ryzyko pominięcia istotnych szczegółów.
Systemy informatyczne oparte o machine learning to kolejny atut. Ta technologia pozwala bowiem na niemal pełną automatyzację wielu procesów. Zbierane przez system dane stają się ułatwieniem dla członków zespołów decyzyjnych, ale także dla pracowników prowadzących negocjacje biznesowe. To niezwykle istotne, żeby opierać się o twarde dane, a nie na przeczuciach i domysłach.
Poza oczywistymi korzyściami, płynącymi z automatyzacji procesu oraz dostępem do zaawansowanej analityki, zintegrowane systemy informatyczne to także możliwość poprawy w obszarze komunikacji z dostawcami. Budowanie pozytywnych relacji jest równie ważne, jak analizowanie danych.