Strona głównaFinanseJaka polisa ubezpieczenia rolniczego będzie najlepsza?

Jaka polisa ubezpieczenia rolniczego będzie najlepsza?

Jednym z bardziej istotnych elementów w prowadzeniu gospodarstwa rolnego jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Odpowiednia polisa ubezpieczenia rolniczego będzie tutaj odgrywać szalenie istotną rolę w zabezpieczeniu gospodarstwa. Chodzi nam głównie o wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe, które mogłyby przyczynić się do bankructwa gospodarstwa. Odpowiednie ubezpieczenie będzie gwarantować rolnikowi przeniesienie kosztów z niego samego na ubezpieczalnie, w różnych okolicznościach. Warto temu zagadnieniu przyjrzeć się nieco bliżej, gdyż większość rolników będzie mogła na tym skorzystać.

Obowiązkowa polisa ubezpieczenia rolniczego.
Obecnie wykupienie niektórych ubezpieczeń rolniczych jest obowiązkowe. Reguluje to Ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.). Zgodnie z jej zapisami, niektórzy rolnicy będą musieli obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC rolnika, oraz ubezpieczenie budynków rolnych. Dotyczy to tych rolników których gospodarstwa są większe niż 1 ha upraw rolnych, oraz opłacają w całości lub części podatek rolny. Będą oni musieli ubezpieczenia wykupić pod groźbą nałożenia na nich kary grzywny. Kary są tutaj stosunkowo wysokie, bowiem wynoszą po kolei:
• Za brak polisy OC rolnika kara wynosi 1/10 minimalnego wynagrodzenia
• Za brak ubezpieczenia budynków rolnych, kara wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia.
Kary powinny być egzekwowane przez lokalne władze samorządowe. Niemniej jednak często w trosce o głosy, szczególnie w małych miejscowościach, kary te są pustym frazesem. Wójt powinien przeprowadzać kontrolę i wprowadzać kary porządkowe na rolników, którzy nie mają wykupionych ubezpieczeń. Tym bardziej, iż polisa ubezpieczenia rolniczego ogólnie rzecz biorąc nie jest aż tak bardzo kosztowna.

Która polisa ubezpieczenia rolniczego będzie najlepsza?Bardzo ważną kwestią będzie tutaj wybór właściwych ubezpieczeń u odpowiednich ubezpieczycieli. Ustawa, o której wspominaliśmy, nakłada obowiązek wykupienia polisy, ale nie wskazuje ubezpieczalni. Tutaj więc rolnik może dobrać taką polisę, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Na rynku znajdziemy sporo ubezpieczalni, oferujących swoje usługi rolnikom. Warto tutaj więc przejrzeć większą ilość ofert. Będą one się od siebie różnić w wysokości świadczeń oraz w zakresie objętym ubezpieczeniem. Każdy z rolników powinien polisę dopasować do swoich potrzeb. w końcu każde gospodarstwo rolne będzie mieć nieco inne potrzeby, wynikające ze specyfiki danej działalności. Może się więc okazać, iż w danym przypadku ubezpieczenie będzie bardzo niewielkim obciążeniem finansowym dla rolników.
Jednym słowem dobra polisa ubezpieczenia rolniczego to polisa dobrze i starannie wybrana. Nie ta, która będzie najtańsza, ale ta, która będzie spełniać większość potrzeb rolnika. Która będzie zabezpieczać go tam, gdzie zachodzi największe ryzyko.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne