Płatność to dla większości z nas banalnie prosta czynność. Wchodzimy do sklepu, bierzemy wybrany towar, podchodzimy do kasy i płacimy za niego kartą lub gotówką. W pierwszym przypadku wystarczy umieścić ją w terminalu i wpisać pin lub przystawić do czytnika zbliżeniowego. W drugim dajemy wyliczoną sumę pieniędzy lub większa i czekamy na resztę.
Brzmi łatwo? Co, jeśli sięgniemy po kartę, na której nie mamy naprawdę pieniędzy? Czy to oznacza dla nas z góry odrzuconą transakcję? Otóż niekoniecznie! Dziś skupimy się na tym, jak działa karta kredytowa. Może dzięki temu przestanie być ona tak demonizowana jak w ciągu ostatnich pokoleń. W Polsce jednak coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej opcji finansowania, gdyż bywa ona dużo wygodniejsza dla naszego portfela lub rachunku bankowego.
Karta kredytowa – ile wynosi limit?
Każdy z nas może mieć inny limit ustawiony na karcie. Jest on zależny od naszej zdolności kredytowej i może ulegać zmianie w przyszłości. Czasem klienci banku sami muszą składać wnioski o podniesienie limitu, gdy jest taka potrzeba i jeśli posiadają nienaganną historię spłat, bank najprawdopodobniej zdecyduje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Najlepsi klienci mogą liczyć nawet na to, że banki samodzielnie będą przypominać i informować o takiej możliwości. Nie mogą jednak zrobić tego bez zgody klienta, gdyż nie każdy chce mieć dostęp do możliwości większego zadłużenia, by po prostu strofować się w czasie użytkowania karty.
Czy można uniknąć odsetek?
Tak. Wiedza o tym, jak działa karta kredytowa to obowiązek, jeśli chcesz jej używać, a okres bezodsetkowy to często najważniejsza informacja, która pozwala zaoszczędzić dużą ilość środków. Ile wynosi okres bezodsetkowy? Najczęściej jest to od 14 dni, nawet do 2 lub 3 miesięcy. Po tym czasie każdy bank indywidualnie nalicza odsetki od kwoty, która pozostała do spłaty.
Jak korzystać z niej w bezpieczny sposób?
Dokładnie tak samo, jak z klasycznej karty bankowej. Nie możemy podawać danych do płatności w żadnych źródłach, które są niezaufane. Musimy pamiętać również o zdrowym rozsądku, ponieważ nietrudno przekroczyć limit na karcie kredytowej lub spotkać się z sytuacją, w której dług będzie zbyt duży, by udało nam się go spłacić. Pamiętaj, że jest to wygodne narzędzie, które ma na celu pomóc nam w kryzysowych sytuacjach, a nie służyć do finansowania zachcianek. Skoro wiesz już, jak działa karta kredytowa, na pewno dużo bezpieczniej będziesz podejmować decyzje o wykorzystaniu jej w czasie zakupów.