Strona głównaUncategorizedWyposażenie warsztatu samochodowego. Check lista do nowego warsztatu!

Wyposażenie warsztatu samochodowego. Check lista do nowego warsztatu!

Prowadzenie własnego warsztatu samochodowego to marzenie wielu miłośników motoryzacji, czy mechaniki pojazdowej. Rozpoczęcie biznesu w tej branży wymaga jednak przygotowania i wyposażenia w wiele narzędzi koniecznych do codziennej pracy. Jaki sprzęt należy posiadać? Oto check lista do nowego warsztatu!

Specjalizacja warsztatu determinuje jego wyposażenie

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek inwestycji, warto zastanowić się nad specjalizacją, w jakiej będzie działać nowy warsztat. Inny sprzęt jest wymagany w przypadku wulkanizacji, inny dla zakładu blacharskiego i jeszcze inny dla typowego warsztatu mechanicznego. Oczywiście im większy zasób narzędzi do warsztatu, tym większy może być zakres wykonywanych usług. Dzięki temu firma może przyciągnąć nowych klientów, a co za tym idzie, zwiększyć swoje przychody. Z drugiej strony dodatkowy sprzęt, czy materiały to istotny koszt, który może nadszarpnąć budżet przyszłego właściciela warsztatu. Z tego względu zwrot poniesionych nakładów finansowych zapewne będzie rozłożony w dłuższym okresie czasu.

Wyposażenie warsztatu samochodowego – ten sprzęt trzeba mieć!

Niezależnie od tego, czy warsztat będzie zajmować się wyłącznie drobnymi przeglądami serwisowymi, czy skomplikowanymi naprawami, istnieje pewna lista wyposażenia, które obowiązkowo trzeba posiadać. Możemy do niej zaliczyć między innymi:

  • podnośniki samochodowe (najlepiej podnośniki dwukolumnowe, punktowe lub nożycowe),
  • klucze (ręczne i pneumatyczne, opcjonalnie elektryczne), nasadki, przedłużki, śrubokręty, wkrętaki,
  • wiertarki, wkrętarki, szlifierki, imadła,
  • olejarki, zlewarki do oleju, narzędzia do wymiany płynów i części eksploatacyjnych (np. zestaw kluczy do filtrów oleju),
  • prostowniki, startery, kable rozruchowe,
  • urządzenia do klimatyzacji,
  • kompresory do pompowania powietrza, czy przedmuchiwania,
  • przestrzeń do pracy, np. w postaci specjalnych stołów warsztatowych.

To zaledwie część spośród narzędzi, które przydają się w codziennej pracy warsztatu samochodowego. Jeżeli inwestor dysponuje odpowiednim budżetem, warto doposażyć biznes w urządzenia i materiały wulkanizacyjne, które pozwolą dodatkowo świadczyć usługi z zakresu wymiany i serwisu ogumienia. Do tego grona możemy zaliczyć:

  • montażownicę do opon,
  • wyważarkę,
  • termopresy,
  • zestaw kluczy do kół,
  • ciężarki służące do wyważania kół,
  • sprężarki (kompresory) do pompowania opon.

W ten sposób warsztat będzie przyciągać klientów wszechstronnością świadczonych usług, a zainwestowany kapitał będzie szybciej się zwracał.

Ile kosztuje podstawowe wyposażenie warsztatu?

Koszt zakupu wszystkich potrzebnych narzędzi i sprzętów oraz materiałów warsztatowych to ważny czynnik, który może istotnie wpłynąć na powodzenie nowego biznesu. Trudno oszacować dokładne wydatki, jakie należy ponieść na początku działalności. Wiele zależy od liczby stanowisk do pracy, czy zakresu usług, jakie będą świadczone przez nowo powstający warsztat. Z reguły należy liczyć się z kosztami na poziomie od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Skąd tak duży rozstrzał cen? Wynika on przede wszystkim z szerokiego wyboru narzędzi dostępnych na rynku. Poszczególne urządzenia różnych marek mogą różnić się ceną nawet kilkukrotnie. Oczywiście dolny przedział kosztów dotyczy raczej małego, jednostanowiskowego warsztatu, który będzie gotowy na usuwanie typowych usterek mechanicznych. Z kolei górna kwota umożliwia wyposażenie wielostanowiskowego warsztatu, w którym możliwe będą poważne naprawy, włącznie z remontami jednostek napędowych, naprawami blacharsko-lakierniczymi, czy kompletnymi renowacjami samochodów lub motocykli.

Jak zaoszczędzić na zakupie wyposażenia warsztatu?

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są także używane narzędzia. W ten sposób można zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent kosztów ich zakupu. Oczywiście nowy sprzęt oferuje większą wygodę i precyzję podczas codziennej pracy, a ponadto ryzyko wystąpienia jakichkolwiek awarii jest znikome. Decydując się na zakup używanych narzędzi, warto sprawdzić ich stan techniczny. W dużej części przypadków będą to sprzęty, które były wykorzystywane w codziennej pracy, a co za tym idzie, mogą cechować się już wysokim stopniem zużycia. Znacznie lepszym wyborem jest zakup nowego sprzętu od sprawdzonych producentów. W takim przypadku dodatkową zaletą jest fakt, że w razie jakiejkolwiek awarii czy problemów technicznych narzędzia objęte są gwarancją. Inwestor może więc liczyć na szybką pomoc wykwalifikowanego serwisu technicznego, który – w przypadku większych sprzętów – przyśle serwisantów wprost do warsztatu. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć czasochłonnego transportu narzędzi pomiędzy warsztatem i serwisem producenta.

Wyposażenie warsztatu samochodowego – podsumowanie

Każdy warsztat samochodowy wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. Trudno prowadzić bieżące naprawy bez takiego sprzętu jak podnośniki samochodowe, zestawy kluczy, kompresory, czy różnorakie specjalistyczne urządzenia warsztatowe. Zazwyczaj im lepsza jakość narzędzi, tym wygodniejsza i sprawniejsza praca. Z tego względu każdy, kto planuje otworzyć swój własny warsztat samochodowy, powinien dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wyposażyć swój biznes w efektywne narzędzia w sklepie swistowski.pl. Inwestycja w wyposażenie warsztatu to istotny koszt, który może nadszarpnąć budżet na początku prowadzenia działalności. Warto jednak pamiętać, że poniesiony wkład będzie zwracać się z każdym kolejnym zadowolonym klientem. Im większy zakres usług, tym więcej zadowolonych klientów!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne