Działka wokół domu – oprócz zastosowania użytkowego – może pełnić też wiele innych funkcji. Jeśli aranżacja ogrodu jest przemyślana, będzie ładną wizytówką, która podkreśli i uwydatni architekturę budynku. Aby dowiedzieć się jaki styl będzie pasować do naszego domu, warto zapoznać się najpierw z najnowszymi trendami projektowania ogrodów.
Który styl do ogrodu?
Wiejski
Ogród wiejski to roślinny eklektyzm i pełna swoboda. Dobrze komponuje się z domami wiejskimi, posiadającymi dobudowę gankową. Ich aurę można określić jako romantyczną i przytulną. W ogrodach wiejskich często pojawiają się elementy takie jak: ozdoby ceramiczne, warzywniak, mostek, lub oczko wodne.
Zanim zdecydujemy się na ogród w stylu wiejskim, musimy uświadomić sobie, że będzie on wymagał od nas sporej uwagi. Jeśli go zaniedbamy, szybko straci swój urok i zamiast ozdabiać nasz dom, będzie raczej powodem do wstydu. Z drugiej jednak strony jeśli włożyć w ogród wiejski czas i serce, odwdzięczy się całą feerią barw i zapachów.
Nowoczesny
Ogrody nowoczesne mają prosta, zwykle geometryczną formę. Słowa, która najbardziej oddają ich charakter to ,,ład” oraz ,,porządek”. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy tworzące niepotrzebny przepych. W ogrodach tego typu często stosuje się szkło, metal i drewno. Roślinność tworzy zwarte, ustalone formy lub linie.
Zarówno www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/nowoczesne-projekty-domow – projekty domów nowoczesnych jak i nowoczesny styl ogrodu wiąże się często z minimalizmem. Najlepiej zgrywa się z budynkami o modernistycznej, eleganckiej architekturze. Kwiaty, zieleń i drzewa są dobierane w taki sposób, aby nie trzeba było spędzać zbyt wiele czasu na ich podlewanie i przycinanie. W nowoczesnych ogrodach duże połacie trawnika są zastępowane często płytami lub żwirem.
Skandynawski
Ogrody skandynawskie łączą ze sobą prostotę stylu nowoczesnego oraz elementy naturalności i dzikiej przyrody ze stylu wiejskiego. Materiały wykorzystywane w ogrodzie skandynawskim to przede wszystkim kamień oraz drewno o lekko szarawym zabarwieniu. Brak tutaj ozdobnych detali i jaskrawych kolorów.
W ogrodach skandynawskich często można spotkać tarasy urządzone z pomocą prostych mebli o topornych kształtach i pastelowych, często białych lub szarych elementach stałych. Wśród roślinności przeważają iglaki (sosny, jałowce, świerki), byliny, wrzosy, krzewy ozdobne (jaśminowce, derenie). Ogród ma raczej surowy charakter i pewne cechy okiełznanej dzikości.
Jakie inspiracje ogrodowe są na topie?
Potrzeba wyciszenia i skrycia się przed wzrokiem innych ludzi spowodowała, że w ogrodach coraz częściej można spotkać altanki lub pergole. Bardzo modne są też przedmioty z odzysku, takie jak metalowe konewki, palety, drewniane drabiny, stare krzesła. Po drobnych renowacjach odzyskują drugie życie i mogą posłużyć jako oryginalna dekoracja do naszego ogrodu.
Styl ogrodu powinien być dopasowany do naszego domu, ale przede wszystkim warto, by był dopasowany do nas samych. Jeśli regularna pielęgnacja rośli wydaje się nam zajęciem zbyt pracochłonnym, lepiej postawić na prostotę. To ważne, by idealne wizje miały odzwierciedlenie w rzeczywistości – tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się w pełni z naszej małej, zielonej oazy.