Kot czy pies?

Szczęśliwi posiadacze kotów opowiedzą się za kotami, a psów za psami. Jest i wiele osób, które posiadają i jedno i drugie zwierzę. W oparciu o własne doświadczenia sugeruję, żeby decyzję o przygarnięciu lub zakupie takiej żywej istoty poprzedzić zapoznaniem się z opiniami w tym temacie właśnie właścicieli wspomnianych czworonogów.

Koty bywają bardzo humorzaste. Lubią dobrą zabawę, ale uwielbiają też święty spokój. Wcale nie jest błędem myślenie, że to one są naszymi właścicielami, a nie na odwrót. Stąd planowanie czasu wolnego według własnych upodobań jest trudne. Kiedy chcesz zająć się pracami domowymi akurat w tym momencie kotu zbiera się na pieszczoty lub zabawę. Koty są wybredne w jedzeniu. Po części z naszej winy. Spełnianie kocich zachcianek sprawia, że my kociarze na zakupach kocie jedzenie wybieramy dłużej i z większym namysłem niż jedzenie dla siebie samych. Ale czego człowiek nie zrobi dla wdzięcznego mruczanda? Dużą zaletą kotów jest pochłanianie tego co jest skutkiem ubocznym działania naszych telewizorów i komputerów, czyli tego co jest dla nas niekorzystne. Ponadto bije od nich spokój. Głaskanie kota uspokaja. Wprowadza nas w przyjemny trans. Czujemy się odprężeni i wyciszeni. Koty należą do niedużych zwierząt, a zatem przestrzeń którą zajmują nie musi być wcale duża. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli sami mamy niewielki metraż. Koty są cichymi zwierzętami i to weźmy pod uwagę, jeśli chcemy żyć w zgodzie z sąsiadem wrażliwym na hałas. Dla osób, które każdą wolną chwilę lubią spędzać w zaciszu domu, a długie spacerowanie nie jest ich mocną stroną kot nadaje się doskonale. Kota nie trzeba wyprowadzać na spacer!

Pies jest wspaniałym i wdzięcznym towarzyszem życia. Zawsze wierny. Obroni nas przed nieprzyjacielem lub co najmniej ostrzeże przed nim, kiedy będzie się zbliżał do naszego domu. Nauczyć się może wielu sztuczek, którymi umilać będzie wspólnie spędzany czas. Jest na każde zawołanie. Okazywana przez psa radość z naszego powrotu do domu jest bezcenna. Możemy z naszym pupilem wybrać się w różne miejsca przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa innych osób, ale także samego psa. Zapewnia nam to dzisiaj bardzo szeroki asortyment smyczy, szelek, kagańców. Przyjaźni tak wyjątkowej jaką da nam pies nie da nam żaden inny zwierzak.
W przypadku posiadania jednego lub drugiego stworzenia nie należy zapominać o obowiązkach jakie ze sobą niosą. Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że są to żywe istoty. Trzeba po nich sprzątać, ponosić nie małe koszty utrzymania, regularnie karmić, wozić do weterynarza. Nie ma od nich wakacji! W Koszalinie polecanym specjalistą jest weterynarz Koszalin Vetcor. Nie zapominajmy że zwierzęta starzeją się. Nie będą zawsze milutkimi szczeniaczkami, czy cudownym kociakami do zabawy.

Zwierzęta to nieraz choroby, brzydki zapach oraz wszędobylska sierść czy ślina. Podejmując decyzję o wzięciu pod swój dach takiego pupila stajemy się za niego odpowiedzialni od początku do końca. Wybierając zwierzę trzeba też wziąć pod uwagę jego usposobienie oraz wielkość. Niech to jest rozsądny wybór. Jeżeli sami nie lubimy dużo się ruszać to nie wybierajmy psa, który kocha biegać. Nie sugerujmy się, że nasz kolega w pracy ma bernardyna, bo przecież on mieszka w domu jednorodzinnym z bardzo dużym ogrodem. Jeżeli my mieszkamy w małym mieszkaniu na ostatnim pietrze nie decydujmy się na dużego psa. Musimy zapewnić sobie oraz naszemu pupilowi odpowiednie warunki do życia. Tylko to zapewni nam zadowolenie z naszego kota czy psa, a i on sam będzie z nami bardzo szczęśliwy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne