Strona głównaFinanseDo kiedy należy rozliczyć PIT?

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Luty to okres, gdzie powoli zapomina się o zimie, a człowiek myślami wędruje ku cieplejszym dniom. Zanim, jednak na dobre rozpocznie się wiosna, każdy z obywateli musi rozliczyć się z wypracowanego dochodu za rok ubiegły. Ile obecnie przysługuje nam na to czasu? Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2018 rok w 2019 roku?

PIT-37
Najbardziej powszechny wśród obywateli PIT-37, dostarcza zawsze największych emocji przy rozliczaniu dochodów za bieżący rok. Dotyczy on osób, których zarobki oraz wynagrodzenie przeliczane jest za pośrednictwem pracodawców. W przypadku PIT-37 do wypełnienia potrzebny jest formularz, który wykazuje kwotę dochodu uzyskaną za poprzedni rok. Taki dokument, czyli PIT-11 jest zobowiązany wystawić płatnik, u którego byliśmy zatrudnieni. PIT-11 powinniśmy otrzymać drogą mailową, pocztową lub do rąk własnych do 28 lutego 2019 r. W 2019 roku w przypadku podatku od osób fizycznych (PIT-37) zeznania podatkowe wypełnia, wyręczając podatników Krajowa Administracja Skarbowa.  Obywatelowi przysługuje prawo do korekty zeznania podatkowego poprzez naniesienie ulg, czy informacji o organizacji lub osobie prywatnej, której chcemy przekazać 1% podatku. Dostęp do formularzu podatkowego za rok 2018 będzie możliwy wyłącznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Możliwość sprawdzenia dokumentu rozliczeniowego uzyskamy bezpłatnie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków w Urzędzie Skarbowym. Czas na naniesienie poprawek na PIT-37 oraz przesłanie, czy dostarczenie do ośrodka Urzędu Skarbowego w miejscu swojego zamieszkania każdy z podatników ma do 30 kwietnia 2019 r. Przy nadaniu dokumentu PIT pocztą, należy pamiętać, że data na stemplu pocztowym jest uznawana za właściwą.

Terminarz złożenia pozostałych PIT-ów.
Najkrótszy termin dostarczenia dokumentów ustalony do 31 stycznia 2019 r. obowiązuje dla:

PIT-16A
PIT-19A
PIT-28

W tym terminie muszą rozliczyć się m. in. osoby będące w stanie duchownym, a więc księża, biskupi, zakonnicy itp.
Do 28 lutego 2019 r. w imieniu pracownika, który uprzednio zgłosił za pośrednictwem PIT-12, chęć  skorzystania z rozliczenia go przez płatnika składek, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć PIT-40A.

Natomiast do 30 kwietnia 2019 r. poza wcześniej wspominanym PIT-37 deklarację powinni złożyć, również podatnicy rozliczający się na podstawie:

PIT-36
PIT-36L
PIT-38
PIT-39

Dla wszystkich podatników najważniejsze jest zapamiętanie określonych terminów rozliczeń tak, aby uniknąć spóźnień, za którymi mogą iść niepotrzebne kary pieniężne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne