Strona głównaUncategorizedJak wygląda rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Jak wygląda rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Rynek samochodów używanych z roku na rok jest coraz bogatszy w ogłoszenia dotyczące pojazdów z zagranicy. Jeśli takie auto chce kupić osoba znająca się na rzeczy to ma – poniekąd – ułatwione zadanie. Jest w stanie rozpoznać czy auto było uszkodzone blacharsko, w jakim jest stanie technicznym itd. Ale co może zrobić laik motoryzacyjny? Jest kilka możliwości.

Sprawdzenie auta przed transakcją kupna-sprzedaży

Coraz większa liczba sprowadzonych aut spowodowała, że większość serwisów samochodowych na listę świadczonych przez siebie usług wpisała sprawdzenie pojazdu przez specjalistę. Możliwości są duże – od sprawdzenia auta na podnośniku aż po usługę polegającą na wspólnym z mechanikiem wyjazdem po pojazd. Taka usługa trochę kosztuje, jednak mechanik stwierdzi stan karoserii, silnika, opon, przeprowadzi jazdę próbną. Specjalista będzie w stanie doradzić czy warto kupić dany egzemplarz czy odpuścić, ewentualnie zbić z ceny.

Przed jazdą próbną

Warto sprawdzić jaka jest historia upatrzonego pojazdu. Właściwie to powinna być pierwsza rzecz, którą zrobimy. Można to zrobić np. na stronie www.cepik.gov.pl. Sprawdzenie VIN za darmo jest możliwe dzięki usłudze wprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Vehicle Identification Number to indywidualny numer każdego pojazdu – swoisty PESEL. W Polsce dane w ramach tego systemu są zbierane od 2014 roku, a sam system wciąż jest poszerzany o nowe funkcje, dane i możliwości.

Nr VIN znajdziemy w rubryce “E” dowodu rejestracyjnego. Sprawdzenie VIN za darmo w ramach CEPiK jest możliwe po wprowadzeniu dodatkowo numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Na szczęście dzięki wszechobecnym smartfonom z dostępem do internetu wejście na stronę z historią pojazdu nie stanowi najmniejszego problemu i można to zrobić już w trakcie pierwszych oględzin samochodu. Należy jednak pamiętać, że w CEPiKu wciąż jeszcze nie ma danych ze wszystkich krajów.

W internecie jest wiele dekoderów numerów VIN, które reklamują się hasłem “sprawdzenie VIN za darmo“. I owszem – podstawowe dane o pojeździe dostaniemy gratis, ale za szczegółowy raport trzeba już zapłacić. Zwykle jest to kilkanaście złotych, a transakcje można przeprowadzić przy pomocy bankowości internetowej, więc raport też jest znany przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie. Z takiej opcji również warto skorzystać, żeby nie dać się wepchnąć w dodatkowe koszty.

Kupiłem auto i co dalej?

Jak już sprawdziliśmy pojazd i zdecydowaliśmy się na zakup to czeka nas wizyta w urzędzie. Prawie wszyscy handlarze sprowadzonymi samochodami przygotowują je do rejestracji. Co to znaczy? Uiszczają opłaty skarbowe, tłumaczą dokumenty, przeprowadzają przegląd rejestracyjny i wykupują ubezpieczenie komisowe. Kupujący musi już tylko zarejestrować pojazd.

Wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy można wziąć z urzędu lub wydrukować ze strony internetowej urzędu. Pojazd rejestrujemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały lub czasowy. Do wypełnionego wniosku należy załączyć: akt własności pojazdu (zwykle jest to faktura VAT, ale może też przyjąć formę umowy kupna, a w przypadku dziedziczenia prawomocny wyrok sądu dot. własności), dokumenty celne, tablice i dowód rejestracyjny, dowód pozytywnego przejścia badania technicznego, tłumaczenia przysięgłe wszystkich dokumentów obcojęzycznych oraz dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej. Jeśli pojazd kupujemy jako współwłaściciele to niezbędna jest obecność wszystkich wymienionych w dowodzie własności osób. Po złożeniu wszystkich dokumentów dostaniemy decyzję rejesrtującą nasz nowy nabytek, nie na dłużej jednak niż na 30 dni, polskie tablice oraz nalepkę kontrolną.

Kolejną rzeczą jaką musimy zrobić – już po wyjściu z urzędu z nowym numerem rejestracyjnym – jest ubezpieczenie pojazdu. Należy tego dokonać W DNIU REJESTRACJI. W trakcie czasowej rejestracji urząd sprawdza ponownie pojazd oraz prawidłowość przedstawionych dokumentów. Informację o zakończeniu procesu rejestracyjnego otrzymamy pod numerem telefonicznym właściwego urzędu lub na stronie www.pojazd.pwpw.pl. Potem możemy już cieszyć się jazdą naszym autem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne